Öne Çıkanlar AŞIRI SICAKLARA DİKKAT BAYRAMDA TRAFİK KAZASI BARAJA NAZIR MESİRE ALANI BATIPARK STADINDA 5 BİN KİŞİYLE İFTAR AİLECEK CAMİDE

Bu haber kez okundu.

Bosna Hersek iş ve kültür gezisi

1-Gezi Heyeti Uçağa binerken

2-Gezinin Rehberi, Kahramanmaraş Türkoğlu-Ceceli Köyünden Mehmet GÖKÇE

Bosna'daki fabrikaların durumları, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile yatırım alanları ve iş potansiyeli hakkında bilgi alan iş adamları, Bosna-Hersek ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin nasıl güçleneceği konusunda fikir alışverişinde bulundular.

3-Emekli Memur Reşat Hoca- Fatih Saraybosna Grand Otelde

Saraybosnadaki Fatih Sultan Mehmet Camiinde Regaip Kandili programına katılan İş Adamları,  Bosna-Hersek'in Başkenti Sarajevo’da(Saraybosna) ve diğer şehirlerindeki Cami, Medrese, Türbe, Köprü, 300 bin eserin bulunduğu(savaşta yakılmış) Kütüphane ve diğer Osmanlı sanat eserleriyle zengin bir kültür oluşturan bu şehirlerde İncelemelerini Sürdürmüşlerdir.

4-Milletvekili Suat ÖNAL- Vergi Dairesi Müdürü Mehmet PEHLİVAN-Defterdar Yardımcısı Cengiz BİBER-Ak Parti İl Başkanı Emir Hasan ARSLANTAŞ Fatih Sultan Mehmet Camiinde   

5-Elçi İbrahim Medresesi

6-Verenetna Köprüsü

7-Hayat Tüneli girişi-800 m uzunluğunda

Saraybosna'nın yanı sıra Mostarda bulunan Osmanlı dönemine ait eserleri de gezen katılımcılar, Osmanlı'nın Bosna'ya geldiğinde ilk yerleştiği, halen Türk izlerini taşıyan Poçiteli köyünü, eski Yugoslavya döneminde kapatılan, Bosna Hersek'in bağımsızlığını kazanmasının ardından yeniden açılan Buna Nehri kıyısındaki 600 yıllık Blagay Alperenler Tekke'sini, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Tarihi Mostar Köprüsü'nü, Bosna'nın efsanevi lideri eski Devlet Başkanı Aliya Izetbegoviç'in mezarını, Avrupa'nın en müstesna çarşılarından Başçarşı'yı, Fatih Sultan Mehmet döneminden bu yana eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Müslüman, Hırvat ve Sırp halklardan öğrencilerin eğitim gördükleri Türk okulları ile Burç Üniversitesi'ni ziyaret etti.

8-Poçiteli Türk köyü

Sırp ve Hırvatların şavaştaki yıkımına rağmen bu eserlerin ayakta kalması ve sahip çıkılması Bosna halkının Osmanlı'ya olan bağlılığını göstermektedir. Bosna-Hersek’in Her Yerinde Osmanlı hayranlığı devam ediyor. Boşnak'lar halen kendilerini Fatih'in torunu olarak gördüklerini söylüyorlar.

Bosna Hersek’in saygın eğitim kurumlarından Özel Burç Üniversitesi'nde(uluslararası Türk Koleji), Saraybosnadaki değişik okullarda eğitim gören üç farklı inancın(Sırp, Hırvat ve Bosna) çocuklarının bir araya gelerek oluşturdukları Dünyaca ünlü Fatih Sultan Mehmet ilahi korosunun farklı enstrümanlarla ilahi ve yerel şarkılardan oluşan konserini dinleyen ve duygulu anlar yaşayan gezi heyeti, koronun söylediği ilahiler, yerel şarkılar ve çaldıkları müziğe hayran kaldı.

9-Fatih Sultan Mehmet ilahi korosunun konseri

Fatih Sultan Mehmet’in 1478 yılında Otağını kurduğu Kiselyak'a girerken yazdırdığı Ahitnamesinde (İnsan Hakları Ahidnamesi) "Nişan-ı hümayun şu ki Ben ki Sultan Mehmed Han'ım; üst ve alt tabakada bulunan bütün halk tarafından şu şekilde bilinsin ki, bu fermanı taşıyan Bosna rahiplerine lütufta bulunup şu hususları buyurdum: Söz konusu rahiplere ve kiliselerine hiç kimse tarafından engel olunmayıp rahatsızlık verilmeyecektir. Bunlardan gerek ihtiyatsızca memleketimde duranlara ve gerekse kaçanlara emn ü aman olsun ki, memleketimize gelip korkusuzca sakin olsunlar ve kiliselerinde yerleşsinler; ne ben, ne vezirlerim ne de halkım tarafından hiç kimse bunlara herhangi bir şekilde karışıp incitmeyecektir. Kendilerine, canlarına, mallarına, kiliselerine ve dışardan memleketimize getirecekleri kimselere yeri ve göğü yaratan Allah hakkı için, Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) hakkı için, yedi Mushaf hakkı için, yüz yirmi dört bin peygamber hakkı için ve kuşandığım kılıç için en ağır yemin ile yemin ederim ki, yukarda belirtilen hususlara söz konusu rahipler benim hizmetime ve benim emrime itaatkâr oldukları sürece hiç kimse tarafından muhalefet edilmeyecektir" diyordu.

Mostarda bulunan Osmanlı dönemine ait eserlerden, Sultan Kanuni'nin,  Baş Mimarı Sinan'ı huzuruna çağırarak "'Ey koca mimar! Batı'da gittiğimiz uç ilimiz Mostar'da öyle bir köprü yaptırasın ki, bugüne kadar eşi benzeri görülmeye, bakan gözü, gönlü fethede. Türk'ün adını hatırlata, yaşata!'' dediği 29,5 metre uzunluğunda 20 metre yüksekliğinde 1566 yılında yapılan sonrasında 1992-1995 savaşında yıkılan ve akabinde tekrar Vanlı Türk iş adamınca yapılan muhteşem Mostar Köprüsünü görme imkanımız oldu." Dedi.

10-Emekli Memur Reşat Hoca Mostarda

Geziye katılan Osmaniye Milletvekili Suat Önal, "Sanki hala ben bir Anadolu şehriyim diye lisan-ı hal ile duran Saraybosna, Travnik ve Mostar şehirlerinden çok etkilendiğimi ifade etmek istiyorum. Fatih Sultan Mehmet 1463 yılında tüm Bosna'yı fethederek yazmış olduğu ahidname ile oradaki tüm azınlıkların ve gayri Müslimlerin inanç hürriyetini garanti altına almıştır. Yine Saraybosna'da Türk okullarımızdan Burç üniversitesini ve  IUS Uluslararası Saraybosna Üniversitesini görmek yüreklerimizdeki coşkuyu bir kat daha artırdı. Saraybosna'nın  90 km batısında yer alan ve Osmanlı imparatorluğuna yetiştirdiği o¬nlarca devlet adamı nedeniyle vezirler şehri olarak anılan Travnik şehrini de ziyaret ettiğimizde, bir Osmanlı mirası olarak sahip olduğu sayısız türbe ve camilerini görmek  beni bir kez daha gururlandırdı. Ayrıca tarihi Mostar şehrini de ziyaret ettik. Neretva nehrinin şehri ikiye böldüğü Hersek'in 105 Bin nüfuslu en büyük şehri olan Mostar'da Fatih Sultan Mehmet ve ordusunun ayak izlerini yüreğimizde hissettik" dedi.

OGİAD Genel Sekreteri Servati Çatalbaş, “4 gün süren gezi programı çerçevesinde Bosna-Hersek'in Sarajevo, Mostar, Trovnik, Zenika Stoloc, Bihoc, Bonjaluka, Grozde, Tuzla ve Poçiteli gibi birçok tarihi ve turistik yerleri ziyaret ettiklerini, ülke Bosnada yaşamanın kendilerini çok etkilediğini ve Bosna'da, Anadolu'yu gördüklerini “söyledi.

Geziye katılan işadamları” İki ülke arasındaki ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek istediklerini belirterek, Bosna'nın birçok alanda yatırımlara elverişli olduğunu ve bunların değerlendirilmesi için çalışacaklarını kaydetti.

 

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol