banner954

banner960

banner962

banner965

banner966

banner967

BELEDİYE, YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYOR

06 Şubat 2019 Çarşamba 01:13
Bu haber 308 kez okundu

Erdemli Belediyesi, ilçede Yörük tarihini yaşatmak için başlattığı çalışmalara, müze kuruluşu ve ilçenin farklı noktalarına yerleştirdiği Yörük göçü heykeli ile farklı bir boyut kazandırdı. Erdemli’nin farklı noktalarına yerleştirilen Yörük heykelleri ile Erdemli Belediyesi, tarihi ve kültürel değerlerin korunması adına önemli bir çaba sarf ediyor. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, tarihine ve kültürüne sahip çıkmayan toplumların asla ilerleyemeyeceğini ifade ederek, bu değerleri yaşatmak adına çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

BELEDİYE, YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYOR
Erdemli Belediyesi, Yörük göçünü anlatan heykeller ile tarihine sahip çıkmaya devam ediyor. Daha önce ilçe mahallelerinde yaşayan Yörüklerin bağışladığı eşyalarla müze kuran Belediye, Erdemli’nin farklı noktalarına yerleştirdiği heykellerle kültürünü yaşatıyor.

Erdemli Belediyesi, tarihi ve kültürel projelerine bir yenisini daha ekledi. İlçe mahallelerinde yaşayan Yörüklerin bağışladığı eşyalardan oluşan müzenin kurulumunun ardından Belediye, şimdi de ilçe genelini heykellerle donatıyor. İlçeyi kültürel alanda geliştiren projeler ile sanat şehri haline dönüştüren Erdemli Belediyesi; Ayaş Antik Tiyatro Festivali, Medya Günleri, Film Festivali, Kadın Şenlikleri, Erdemli Çalıştayı, Yörük Müzesi gibi önemli çalışmalara imza atarak kültürel aktarıma katkı sunuyor.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu yaptığı açıklamada, ilçenin çok önemli bir mirasa sahip olduğunu bildirdi. Erdemli’nin her noktasında Yörüklerin yaşam izlerinin taşındığını bildiren Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, bu kültürün hala yaşadığını ve yaşamaya devam edeceğini ifade etti. Kendi tarih ve kültürüne sahip çıkmayan toplumların gelişmelerini sağlayamayacağını dile getiren Başkan Tollu, bu konuda üzerlerine düşen ne varsa yerine getirdiklerini ve getirmeye devam edeceklerini bildirdi. İlçenin her noktasına yerleştirilen heykeller ve müze ile bu mirasa sahip çıktıklarını belirten Başkan Tollu, her yıl gerçekleştirdikleri Türkmen Şöleni ile de tarihi yaşattıklarını ifadelerine ekledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder