Yaklaşan mahalli seçim, muhtarlar ve Cuma Ergen… Benim mahallem…

Yaklaşan mahalli seçim, muhtarlar ve Cuma Ergen… Benim mahallem…

Mehmet FİSKECİ

11 Ekim 2018, 13:10
Bu makale 216 kez okundu
 Oy veren seçmen bilir vatandaş kadar, mahalli seçimlerde muhtarların seçimi, belediye başkanlarının seçiminden daha ateşli, daha heyecanlı, daha gergin geçiyor. Bunu eşimin adaylığından, o stresi, o gerginliği, o heyecanı, o ateşli saatleri yaşayan biri olarak biliyorum ve yazıyorum ki, muhtarlık en az bir belediye başkanlığı kadar önemli bir müessese…

Bildik tanımlama, muhtarlar belediye başkanlarının en yakın mesai arkadaşları.

En yakın çalışma arkadaşları… Ve hatta sağ kolları…

Bu kadar kıymetli, bu kadar önemli. Şöyle söylemek de gerekirse, yerel yönetimlerin en küçük birimi de olsa, öyle mahallelerimiz var ki, birçok ilçeyi, hatta il’i cebinden çıkartır, dörde katlar. Yarın seçim sathı mahalline girildiğinde, heyecan kasırgası esmeye başladığında, insanların yüreklerinin kıpır kıpır etmeye başladığında, silah sahibi olma tutkusu tüm bedenini sardığında, bu sayı daha da artacak. 10’u bulursa şaşırmayın!

*

Çok sayıda tanıdığım muhtar var. İsimlerini çıkartamasam da, yürekten bir aşinalık oluyor ister istemez. Bil umum toplantılarda zaman zaman bir araya geldiğimiz de oluyor.

Örneğin; Pınarbaşı Mahallesine aday olduğunu açıklayan sevgili Cuma Ergen’i yakından tanıyorum. O gün bana yaptıklarını gösterdi. Halkın içinde, kendini, projelerini, seçildiğinde neler yapacağını anlatıyor.

Çok gayretli, çok heyecanlı. Belediye ile ilişkileri de mükemmel. Mahalleden iki fotoğraf karesi gösterdi, sokağın, ya da yolun eski ve yeni halini. “Ben yaptırdım, sağ olsun Harun Buz başkanım bizi kırmadı, biz de seçmene verdiğimiz sözü yerine getirmiş olduk!” derken mutluluk gözlerinden okunuyordu.

Pınarbaşı Mahallesi muhtar adayı Cuma Ergen ile ilgili haberi sosyal medyada paylaştım ve dikkat ettim, herkes onay veriyor. Hiçbir kimse kalkıp da ‘Bu da nereden çıktı?’ demedi, sormadı.

Kabul gördü adaylığı…

*

Kendi mahalleme gelince… Hürriyet mahallesi…

Şimdiki muhtarımız sevgili Mustafa Demircioğlu. İyi niyetli, gayretli… Aday, yani rakip çıkar mı, çıkar. Ve kulağıma geliyor, istemeyenler de var.

Varsa daha ehliyetli, dirayetli ve kendine güvenen, kent merkezinde, yaşadığım mahalle ile barışık, mahallesinin sorunlarına vakıf, o sorunların üstesinden gelebileceğine inanan kimselerin aday olmasını beklerim.

Sırf silah sahibi olmak, hava atmak, ballı hale gelen maaşı için değil.

Muhtarın, muhtarlık müessesesinin de bir itibarı, bir haysiyeti var.

Herkes onu korumak, sahip çıkmak zorunda.

Yorum Gönder