Öne Çıkanlar ATIL ARAZİLER EKONOMİYE KAZANDIRILDI TÜRKİYE ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR MAHÇİÇEK; BİZDE HER ZAMAN YATIRIM VE HİZMET VAR SERİNLEMEK İÇİN GİRDİ SANKO HOLDİNG ONURSAL BAŞKANI KONUKOĞLU CNBC-E KANALINDA
banner1043

Bu haber kez okundu.

CAMİLER KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

Bu proje ile cami minarelerindeki petek ile alem arasındaki külah kısmına ve yine cami kubbesi üzerinde kubbe ile alem arasına düşey eksenli rüzgar türbini yerleştirilerek elektrik üretilmesi amaçlanıyor.

Her yönden gelen rüzgârı alabilen düşey eksenli rüzgâr türbinleri düşük rüzgâr hızlarında bile elektrik üretebilme imkânı sunuyor. Proje kapsamında düşey eksenli rüzgâr türbini cami minaresinin doğal görüntüsünün bozulmaması amacıyla külah şeklinde tasarlanırken, rüzgar türbini kurulumu için gereken kulenin yerine, cami minaresi ve cami kubbesi kullanılarak rüzgar türbini kule maliyetinden de ayrıca tasarruf sağlanabilecek.

Proje yeni yapılacak camilerin yanı sıra mevcut camilere de gerekli statik hesaplamalar ve güçlendirmeler yapıldıktan sonra uygulanabilecek.

Tasarım çalışmaları tamamlanan ve 2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması kapsamında patent başvurusu yapılan proje ile camilerin enerjide bağımsız hale getirilmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

Projenin bir prototipinin üretilmesi ve bir camiye uygulamasının yapılması ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol