banner732

banner740

banner741

banner742

banner726

banner727

banner728

banner729

banner743

banner733

banner744

banner724

Tahir Akgemci Kahramanmaraş’ta tutar mı?

Tahir Akgemci Kahramanmaraş’ta tutar mı?

Editör

27 Ağustos 2013, 12:04
Bu makale 5173 kez okundu

Anlamadığım şu, bizden değilse, bizim gibi düşünmüyorsa, bizim partiye oy vermiyorsa, isterse on parmağında on marifet taşısın, hikaye gözüyle bakıyoruz insanlara.

Sistematik ve ekip çalışmasına puan vermiyoruz, kariyerine bakmıyoruz, geçmişinde bir lekenin olmadığını bile bile, ruhunda ve sicilinde kırk tane kırık aramaya kalkıştığımız yetmiyormuş gibi, kişisel ve art niyetli eklemelerimizle kamuoyunun gözünden öyle bir düşürüyoruz ki, o şahıs eşekten düşmüşten beter oluyor.

Bugünlerde ilçe ya da büyükşehir için aday adaylarının isimlerini sık sık duymaya başladık ya, “Ha, şu mu, boş ver canım, o tutmaz!” önyargısına sorduğunuz soru şu oluyor,  “neden, niye, niçin!”

El cevap; bizim partiden değil de ondan…

Bizim parti varsa, bizim partinin borusu ötüyorsa, bizim parti iktidarda ise, demokrasi de vardır, yerel yönetimlere talip olan kişi odun ise de, “Tamam, bak sonunda adam gibi adamı bulduk, yakışır!” demelerimiz başlıyor.

*

Her insan değerlidir.

Hangi partiden olursa olsun. Herkesin yüreğinde, gönlünde ve vicdanında abu şehre hizmet etmek arzusu vardır. Bu arzı alev gibi sarıp sarmalar bazen. Kişiler üzerinde erken yorum yapıp, erken konuştuğumuz zaman, o aday adayı yarın belediye başkanı olduğunda, ilk varıp tebrik eden, “sana da yakışır, ben zaten senin başkan olacağını biliyordum, kutlarım abi” diyen yalakalığın gömleğini biz giyiyoruz önce.

Dün adam yerine koymadığımızı,  dün yerden yere çaldığımızı, dün kamuoyu gözü önünde iki paralık ilan ettiğimizi, ilk tebrik eden biz olunca, bizim de inandırıcılığımız kalamıyor. Dikleniyoruz belki ama, dik durmasını bilmiyoruz.

*

Sayın Tahir Akgemci hocamdan bahsediyordum. Biliyorsunuz, kendisi akademisyen. Selçuk Üniversitesinde Rektör Yardımcısı. Kendisini Mart ayında, Ankara’da, Sheraton Otelindeki Maraşlılar gecesinde tanıdım. Bende bıraktığı ilk izlenim, beyefendi, kentin sorunlarına duyarlı, donanımlı birisi… MHP’den Kahramanmaraş Büyükşehir adaylığı kesinleşti gibi.

Biliyorsunuz daha önce Sefer Aycan’ın adı geçti Büyükşehir içinde, aradığımızda “yok böyle bir şey” demişti.

Bu topraklarda doğup büyüyene herkesin Kahramanmaraş sevdalısı olduğuna inanan birisi olarak, Prof.Dr Tahir Akgemci hocam tutar mı, MHP’yi ayağa kaldırır mı, Büyükşehir belediye başkanı olur mu, derseniz, beklemek lazım. Sizi rakibinizi bilmiyorsunuz, daha kura çekilmemiş, kim olduğunu bilmediğinizi rakibinizin karşısındaki şansınızı terazinin kefesine koysanız ne olur, koymazsanız ne olur.

*

MHP kanadında bunlar olurken, CHP ne yapacak. Anladığım kadarı ile CHP’nin çok sevdiğim milletvekili sayın Durdu Özbolat, artık Maraş’tan sıtkını sıyırdı gibi. Önümüzdeki genel seçimlerde Kahramanmaraş’tan milletvekili aday adayı gösterileceğini ve seçileceğini de sanmıyorum. Bu bakımdan, CHP’de yeni aktörlerin sahneye çıkması gerekiyor.

Bu seçim farklı olacak diyorlar, diyoruz. Modaya uyarak. Hiç de öyle değil, bu cümleyi, bu yakıştırmayı her seçim döneminde yaparız da, yine her şey bildiğimiz telden çalar.

Seçimin neresi farklı olacak. Zihniyet aynı, insanlar aynı, partiler aynı. Neyin farkını bekliyorsunuz ki…

Ha, bir iddia daha var, “Bu seçimde MHP ve CHP ortak aday çıkaracaklar, belediyeyi AK Partiden alacaklar!”

Benim bildiğim MHP, benim tanıdığım CHP ortaklık kurmazlar. Herkes ben güçlüyüm hevesinde, derdinde ve iddiasında iken, böyle bir yakıştırmaya kimse de inanmıyor zaten.

Herkesin kendini He Men zannettiği bu şehirde, partilerin birleşmesi, ortak aday üzerinde mutabakata varması beklenemez.

Son olarak ekleyecek olursak, sayın Tahir Hocam iyi bir kumaş. Niye olmasın, mayada bozukluk da olmadığına göre, niye tutmasın! Sicili temiz, mesleki ve siyasi sabıkası da olmadığını cümle alem de biliyor. Geriye ne kalıyor, parti; MHP ne güne duruyor!

Ama her şeyin de hayırlısı…

 

NOT: Kuşlar değil, kargalar kulağıma fısıldadı, Kahramanmaraş’ın AK Parti belediye başkan adayı (….. ..….)

Yalan söyleyenin ciğeri ağzından gelsin!

Yorum Gönder