Öne Çıkanlar ÜNAL KERVANHAN YENİLENİYOR! KAZIM KARAKUŞ; OYUNLARI BOZACAĞIZ ŞİRİKÇİ; BEN DE VARIM! GAZETECİLER DE ADAY ADAYI OLDULAR!

Bu haber kez okundu.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ POTANSİYELİNİN GELİŞTİRİLME VE TANITILMA PROJESİ

MAHAVK Başkanı Cemil ÖNDER yaptığı açıklamada; "DOĞAKA^nın TD Programı 2019 Yılı Mart-Nisan Döneminde müracaatını yaptığım Kahramanmaraş’ta Yamaç Paraşütü Potansiyelinin Geliştirilmesi ve Tanıtılması isimli projem kabul edildi ve başarılı projeler listesinde yayınlandı. Protokolün imzalanmasından sonra süreç başlamış oldu." dedi.

"Projenin amacı Kahramanmaraş’ta yapmayı planladığımız ‘’Yamaç Paraşütü Türkiye Şampiyonası’’nın ön hazırlıklarını yapmak, yarışma yapılacak bölgedeki Start, dönüş ve Gol noktalarını belirlemek, bu çalışmalar yapılırken bölge pilotlarına da ön hazırlık ve Yarışma hakkında eğitim vermek. Bu yapmayı planladığımız çalışma bundan sonra yapılacak tüm yarışmalarda ve faaliyetlerde kullanılacağı için çok büyük önem arz etmektedir." diyen Cemil Önder şöyle devam etti.

Bilindiği gibi 2014 yılında Narlı Kardelen Tepesinden kalkılarak Mardin Kızıltepe ye kadar 7,5 saat süren bir uçuş gerçekleştirilmiş ve kuş bakışı 343,5 km uçularak Türkiye rekoru kırılmıştır. Bu rekor hala geçerlidir. Rekor kırıldıktan sonra tüm Türkiye ve Avrupa’nın gözü buraya çevrilmiş ve Kahramanmaraş Yamaç Paraşütü sporunda Türkiye’nin en gözde yerlerinden biri haline gelmiştir.

Projenin uygulaması; 2014 yılında Narlı Kardelen Tepesinden kalkarak Mardin’e uçarak giden ve Türkiye Mesafe Rekorunu hala elinde bulunduran Hakan AKÇALAR, yine Türkiye xc sıralamasında ikinci sırada bulunan Basat OKAY ve son yıllarda kendini çok geliştiren ve Türkiye’nin en iyi bayan pilotlarından biri haline gelen Cansu ATABEY hanımefendi birlikte gerekli çalışmalar yapıldı ve bölge pilotlarına gerekli eğitimler verildi.

Hocalarımızla beraber beş gün boyunca çok başarılı bir çalışma gerçekleştirdik. Çalışma sırasında dört Start, otuz dönüş noktası ve on bir adet Gol noktası belirledik. Yine çalışmalarımız sırasında bazı dönüş ve Gol noktalarını uçarak test ettik. On beş kişinin katılımıyla beraber çok faydalı eğitimler gerçekleştirdik.

Eğitmen olarak gelen pilotlar; DOĞAKA’ya Yamaç Paraşütü sporuna verdiği destekten dolayı teşekkür ettikten sonra; daha önceki gelişlerinde bölgeyi bu kadar detaylı inceleme fırsatı bulamadıklarını, yapılan bu çalışmalar sırasında Kahramanmaraş’ın Yamaç Paraşütü sporu için düşündüklerinden çok daha uygun coğrafi yapı ve iklim koşullarına sahip olduğunu, yarışma düzenlemek için bulunmaz bir bölge olduğunu ve eğer tekrar Mesafe Rekoru kırılacaksa bu rekorun mutlaka Kahramanmaraş’tan kırılabileceğini söylediler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol