Öne Çıkanlar EN ÇOK İHRACAT YAPANLARI ÖDÜLLENDİRDİ ÇOCUKLAR HAVUZLARI ÇOK SEVDİ SONUNDA YAPILIYOR EKİNÖZÜ ILICA ARASI 45 DAKİKA SÜRECEK BASTIRMACI siyaset

Bu haber kez okundu.

Türkiye’de hakem olmak değil, kadın olmak zor
Kahramanmaraş ili Bayan Bölgesel Hakem Tuğba Güneş Atay’dan sonra Kahramanmaraş’ta Bayan Hakemlerin sayısı artmaya başladı. 29.05.2012 Salı günü Batıpark Futbol sahasında Kahramanmaraş Amatörünün köklü takımlarından U-13 lig müsabakasında Büyük Sırspor-Kahramanmaraş Belediyespor karşılaşmasında 2 Bayan Hakemin görev alması spor camiasının takdirini topladı.
6-2 Kahramanmaraş Belediyespor’un galibiyeti ile sonuçlanan Karşılaşmanın Yan hakemlerin ikisi de bayan olması dikkat çekerken Kahramanmaraş Basın Camiasının da yakinen tanıdığı (Kimlik Gazetesi Haber ve Halkla İlişkiler Müdiresi) Meslektaşımız Büşra Nur Yakıcı ilk karşılaşmasındaki Heyecanını anlattı. “Bayrağı nasıl tutacağım, nasıl duracağım bilmiyordum. Hep orta hakem yardımcı oldu. Başlarda ofsayt ta da fazla karışmadım.”

“FUTBOL AŞK GİBİ, TERK EDEMİYORSUN”
Bayan Hakem Büşra Nur Yakıcı İlk dönemlerindeki komik anılar olarak hatırlıyor: “İlk 10-15 dakikalarda nasıl bayrak kaldırdım ya da hangi faulü verdim hatırlayamazdım. Sonra kendime gelir, işime bakardım. Futbol benim için bir aşk gibidir. İstesende terk edemiyorsun. Ben de futbola aşığım ve bunun için futbolun bir branşında görev yapmayı tercih ettim. Koyu bir Fenerbahçeliyim. Aslımı inkar edemem. Kahramanmaraşlıyım ve Profesyonel Liglerde mücadele eden Kahramanmaraşspor’un da Kahramanmaraş Belediyespor’un da bende farklı bir yeri var.
“HAKEM OLACAKSAN NAZLI OLMAYACAKSIN DOLUDA BİLE MAÇ YÖNETECEKSİN”
Büşra Yakıcı’ya göre erkeklerin dünyasında tutunmanın en büyük zorluğu fiziksel açıdan antrenmanlarda erkeklerle aynı dereceleri yapmak. Yakıcı konuyu şöyle açıyor; Erkeklerin arkasında kalmamız istenmiyor. Onların 400 metreyi 1.30 dakikada koşması gerekiyorsa, bizim de 1.30’da gelmemiz gerekiyor. Kondisyonumu erkeklerle aynı seviyeye getirebilmek için onlar haftada 4 gün antrenman yapıyorsa, ben 6 gün antrenman yapıyorum. Erkekler için istenen derecelerle kadınlarınki arasında 5 saniye fark var. Kadın hakem olacaksan nazlı olmayacaksın, dolu yağsa bile maç yöneteceksin. Benim Prensibim budur.

SAHADA KADIN YOK, HAKEM VAR. GEÇERLİ OLAN KURALDIR
Büşra Yakıcı hakemliğe başladığı süre içerisinde “Elinin hamuruyla erkek işine karışma, git evde çamaşır yıka” gibi hakaretlere kulağını tıkamış. Birçok arkadaşını dinlemeyerek bir inat uğruna Hakemliğe başlamış. “Bizde ‘sahada kadın yoktur, hakem vardır’ kuralı geçerli, Profesyonel Liglerde bir kadın maç yönetirse, futboldaki bu şiddet ve küfür ortamı da azalır” Hakem oradaki patrondur. İlk maçımda Uygunsuz bir davranış görmedim. Erkek futbolcular bana daha saygılı davranıp daha az itiraz ediyor, seyirci de daha az küfür ediyor. “Türkiye’de kadın olmak zor hakem olmak değil” diyerek sözlerini tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
MARAŞLI 10 yıl önce

heyt be kim bu kiz .............