banner746

Sporun Avcı'sı Maraş'ta

12 Haziran 2012 Salı 13:16
Bu haber 872 kez okundu

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, "Eğitimle ilgili problemlerimizi çözersek turnuvalarda istikrarlı bir takım haline geliriz" dedi.

Sporun Avcı'sı Maraş'ta
 Avcı, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Kahramanmaraş Şubesi tarafından düzenlenen "2012 Abdullah Avcı Zorunlu Bölgesel Futbol Antrenör Gelişim Semineri"nde antrenörlerle bir araya geldi. KMTSO Meclis Salonu'ndaki seminerde Türk futbolunun geleceğine ilişkin yaptıkları çalışmaları anlatan Avcı, tesisleşme ve eğitime büyük önem verdiklerini kaydetti. 


Türk futbolunun en önemli problemlerinden birinin sporcuların temel eğitimlerini ve spor eğitimlerini bir arada götürememesinin geldiğine dikkat çeken Avcı, bu sorunun çözümü için 
Bayer Leverkusen, Stuttgart ve Borussia Dortmund gibi kulüplerin gençlik geliştirme merkezleriyle ilgili araştırmalarda bulunduğunu dile getirdi. Almanya'da bunun devlet politikası haline geldiğini kaydeden Avcı, şöyle konuştu: 
"Bununla ilgili şu anda projeler de hazırlıyoruz. 
Milli Eğitim BakanlığıGençlik ve Spor Bakanlığı ile TFF ortaklaşa bu projeleri sahaya yansıtıp ortaya koymamız gerekiyor. Almanya'da spor okulları kurmuşlar ve kulüplerle son derece koordineli olmuşlar. Oyuncu okul eğitimini ve spor eğitimini son derece sağlıklı bir biçimde alıyor. Hani bizde şöyle bir şey var biliyorsunuz iyi sporcuysa, yetenekli futbolcuysa veya milli takımlara gidiyorsa okul eğitimiyle ilgili bir takım sıkıntılar var biliyorsunuz. Okula doğru dürüst gitmiyorlar. Ama Avrupa'da tam bunun tersini yapıyorlar. Önce eğitim ve kişilikli insan yetiştirmek. Eğitimli insan yetiştirdiğin zaman sahadaki problemi çözen oyuncuyu zaten yetiştirmiş oluyorsun. Bizim bu anlamda özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı'yla da görüşmelerimiz oldu. Projemizde var. Bu da sabır ve süreklilik gerektiriyor. Şimdi bir kişilik eğitimi, iki genel eğitim ve ondan sonra futbol eğitimi. Bunu genelde tabana yayabilirsek Türk futbolcusuyla ilgili şöyle bir şey var. Avrupa'da da bunu söylüyorlar, Almanya'da da Türk futbolcusunun yetenekli olduğunu söylüyorlar ama biz bir türlü oralarda yokuz. Bir turnuvada oluyoruz heyecan getiriyoruz, iki turnuvada yokuz. Eğitimle ilgili problemlerimizi çözersek biz turnuvalarda istikrarlı bir takım haline geliriz. 2 turnuva kaçırdık ve 2014'te olmak zorundayız. Onun için 15 günlük kamp döneminde milli takımımızın öz güveni adına önemli adımlar attık diye düşünüyorum." 


Türk futbolunun saha içerisindeki 2 sıkıntısının ise alan savunması ve oyuna geriden başlamak olduğuna vurgu yapan Avcı, bunun da çözümü için adımlar attıklarını belirtti. Avcı, "Bugün 14 yaştan A Milli Takıma kadar alan savunmasına geçtik. Savunmada bu gün 14 yaşta dahil A Milli Takıma kadar alan savunmasını kullanıyoruz. Sağ ayakla atarsa nerede duracağız, sol ayakla atarsa nerede duracağız. Gibilerinden bütün yaş gruplarında buna geçtik. Bir de Türk futbolunun oyuna geriden başlamayla ilgili sıkıntısı var. Bu nedenle oyuncu profillerini buna göre seçmeye başladık. Artık alan savunmasıyla ve geriden oyuna başlamayla ilgili bütün milli takımlarımız bunları uygulamaya çalışacaklar." diye konuştu. 
Çok sayıda antrenörün katıldığı seminerin son bölümünde TÜFAD Şube Başkanı Mesut Çanak Avcı'ya sim sırma işlemeli seccade, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı ceviz oyma sandık, Belediye Başkanvekili Cevdet Kabakçı ise pla
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder