Sonu ne olacak?

Sonu ne olacak?

Gamze GÖKÇEK

07 Ağustos 2018, 12:29
Bu makale 9637 kez okundu
 O kadar kötü etkilendim ki; yazmayım dedim ama içime sindiremedim ve en sonunda bu ahlak yoksunluğunu dile getirmezsem o gençlerden bir farkım kalmayacağını düşündüm, böylece yazıya dökerek, dile getirmeye karar verdim. O  günden beri kendi kendime soruyorum ne olacak bu gidişin sonu diye.

Günlerden Cuma, Tarih: 03.06.2018 Saat: 16.15 te Üngüt Mah. Hayvanat bahçesinin karşısındaki duraktan belediye otobüsüne bindim çarşıya gelmek üzere. Şoföre kart ve bakiye hakkında sorular soruyordum. Şoför sağ olsun nazikçe cevaplar verdi bana. Otobüste kalabalık bir öğrenci grubu kız erkek karışık, tam o sırada bir kız ve bir erkek öğrencinin konuşmaları sinirlerimi ta derinden etkiledi adeta sıçrattı. Kız öğrenci benden arkada erkek öğrenci yan tarafım da duruyor. Tabi bu arada şoför ve ben ister istemez duyuyoruz. Ben konuşmayı size aynen abartısız aktarmak istiyorum.

*

E.Ö. Hayırdır bu gün otobüstesin, niye servise binmedin?

K.Ö. Servisi bıraktım ya.

E.Ö. Niye bıraktın?

K.Ö. Tartıştık ben de bıraktım.

E.Ö. Peki ailen kızmadı mı?

K.Ö. Babam sordu,

E.Ö. Sen ne dedin?

K.Ö. Baba ben servisi sevmiyorum, sıkılıyorum dedim, babam da bırak o zaman dedi,

E.Ö. O zaman sorun yok hem böyle daha iyi.

K.Ö. Anlatmaya başlıyor. Ya servise her gün aynı dakika da binmek zorundasın, kaçırmak yok, illa evde ineceksin başka yerde inemezsin, bir arkadaşınla bir yere gidemezsin servise binmeyince hemen servisçi aileyi arıyor.

Sonra anne - baba neredeydin niye servise binmedin diye başlıyorlar soru sormaya.

Ama otobüste öyle bir sıkıntı yok. İstediğim yerde iner istediğim yere giderim, eve geç vardığımda sorarlarsa da otobüs bekledim geç geldi derim olur biter diyor aynen bu şekilde.

Erkek öğrenci anlıyor ve haaa otobüs bu yönden iyi. Bahanesi de hazır diyor ve kızdan tam destek; evet diyor.

*

Konuşmaları duyunca şoför bana dönüp; kızım sana söyledim, gelinim sen anla misali; aslında öğrencilerin belediye ve halk otobüslerine binmesi yasak olmalı demesiyle birlikte ben o anda duyduğum sözler karşısında sinirden kendimi kaybetmiş bir şekilde şoföre!

Bu manzaraları görüyorsunuz bir dilekçe verin MEB ya da Belediyeler yasaklasın bunları sonra almasanız da otobüse bir şey diyemezler,

Bu şekilde toplumunda Ahlaktan eser kalmayacak, bu ne ya öğrencileri Ana-Babaları okusun diye gönderiyor ama öğrenciler okulda yalan mı? Öğreniyor da ailesini böyle profesyonelce kandırıyorlar? Öğrenciler servisten başka arabaya binmesin diyorum ama yüksek sesle

Tabi kız öğrenciye hiç dönüp bakmıyorum ama ben o şekilde konuştuktan sonra bir süre otobüsten çıt çıkmadı. Sonra inip gittiler ben arkalarından bakarak biz

Türkiye’yi kime emanet edeceğiz diye kendi kendime sormaya başladım. Zaten ne zaman gençleri görüp ya da ortamlarında bulunsam açıkça ifade ederim bu emanet konusunu. Siz de sorsanız iyi edersiniz zira bunlar da Türkiye’nin, T’ sine sahip çıkacak vasıf göremiyorum ben.

Dilerim Allah herkese akıl versin, hoşça kalın.

Yorum Gönder