Öne Çıkanlar KAHRAMANMARAŞ PİAZZA 2. YAŞINI KUTLUYOR dizi UNESCO DÜNYA MİRASLARI SERGİSİ AÇILIŞI … AR-GE ÇALIŞMASI ÇOK ÖNEMLİ ÖNEMLİ kahramanmaraş belediyesi

Bu haber kez okundu.

Pakdil, Başkan Çiçek ile Türkmenistan'da
 TBMM Başkanı Cemil Çiçek, resmi temaslarda bulunmak özel uçak "TC-DAP" ile Türkmenistan'a geldi. Meclis Başkanı Çiçek'i Uluslararası Aşkabat Havaalanı'nda Türkmenistan Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Batır Atayev, Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu ve diğer elçilik mensupları karşıladı.

TBMM Başkanı Çiçek, havaalanın VİP salonunda kısa bir süre dinlendi. Burada basın mensuplarına konuşan Çiçek, Türkmenistan'a gelmekten son derece mutlu olduğunu söyledi. Yarın resmi temaslarda bulunacakları ve daha sonra Kırgızistan'a gideceklerini ifade eden Çiçek, Türkmenistan ile ilişkilerinin gönül, kardeşlik ve dostluk ilişkisi olduğunu, menfaat ilişkisi olmadığını kaydetti. Son zamanlarda geliş gidişlerin arttığını kaydeden TBMM Başkanı Çiçek, bu ziyaretin de çok faydalı olacağını belirtti.

11 YILDAN SONRA İLK ZİYARET

Türkiye'den Türkmenistan'a meclis başkanı düzeyinde 11 yıldan sonra bir ilk ziyaret gerçekleştiriliyor. Gazetecilerin bununla ilgili sorusunu cevaplayan Çiçek, aslında gelme sırasının Türkmen tarafında olduğunu söyleyerek, kardeşlik ilişkilerinden dolayı kendilerinin geldiklerini ifade etti. Meclis Başkanı düzeyinde araya uzun zaman girdiğini kaydeden Çiçek, Cumhurbaşkanı ve başbakan düzeyinde ziyaretlerin yoğun olduğunu ifade etti.

Çiçek ve beraberindeki heyet, yarın Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından Oğuzhan Köşkü'nde kabul edilecek. Çiçek, daha sonra Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva ile bir araya gelecek. Görüşmenin ardından Kıpçak Camii'ne gidecek olan TBMM Başkanı Çiçek, Türkmenistan'ın kurucu Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın anıt mezarına çiçek koyacak. Ziyaret kapsamında Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile de görüşecek olan Çiçek, daha sonra Milli Müze'yi gezecek.Cemil Çiçek ve beraberindeki heyet, 14 Haziran'da sona erecek Aşkabat ziyaretinin ardından Kırgızistan'a gidecek. TBMM Başkanı Çiçek, Kırgızistan'da TÜRKPA toplantısına katılacak.

Çiçek ile birlikte eşi Gülten Çiçek ve Türkiye-Türkmenistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Nevzat Pakdil de Aşkabat'a geldi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1245

banner1233

banner1234

banner1246

banner1248

banner1237