banner822

banner818

banner814

banner819

banner821

banner823

banner824

MHP MİLLETVEKİLİ TOR; “KAŞIKLA VERDİĞİNİZİ KEPÇEYLE ALIYORSUNUZ!”

09 Kasım 2017 Perşembe 22:58
Bu haber 610 kez okundu

502 sıra sayılı Kanun Tasarısı'nın 16'ncı maddesi üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi adına söz alan Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, 2016 yılında asgari ücrette yapılan artışla 2017 Ocak ayında bekâr ve çocuksuz asgari ücretlinin eline net 1.404 lira ücret geçmekte iken, 2017 Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık itibarıyla bazı ücretlilerin net eline geçen miktar artan vergi oranı sebebiyle 1.404 liranın altına düştüğünü söyledi.

MHP MİLLETVEKİLİ TOR; 'KAŞIKLA VERDİĞİNİZİ KEPÇEYLE ALIYORSUNUZ!”
banner811
  

 Meclis çatısı altında söz alarak konuşmaya başlayan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, “Bekâr ve çocuksuz asgari ücretlinin eline Eylül 2017'de 29 lira, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında da 75'er lira olmak üzere toplam 256 lira daha az ücret ödenmiştir.” dedi.

Milletvekili Tor, konuşmasında; “İleride de ifade edeceğim üzere, yıllık enflasyonun asgari ücret artışının iki katı oranına ulaştığını birlikte düşündüğümüzde zaten zar zor geçinen asgari ücretli 2017 yılında fevkalade güç durumda kalmıştır. Bu sebeple tasarının 16'ncı maddesiyle ücretlilerin 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki ücretlerindeki düşüşün net asgari ücret düzeyine telafi edilmesini olumlu karşılıyoruz. Düzenlemeyi olumlu karşılamakla birlikte yeterli olmadığını da belirtmek isterim. 

Değerli milletvekilleri, 2016 yılında asgari ücretlinin eline net 1.300 lira geçmekteydi. 2017 yılında bu miktar 1.404 liraya yükselmiştir. 2016 yılından 2017 yılına ücret artışı yüzde 8'dir. Bir ayda ekim ayı enflasyonu yüzde 1,7, on aylık enflasyon 11,6, Ekim 2016'ya göre on iki aylık enflasyon yüzde 17,2'dir, on iki aylık ortalamalara göre ise 14,4'tür. Gerçekleşen dört enflasyon oranı fiyat artışlarının kasım ve aralıkta da devam edeceğini göstermektedir. Vatandaş motorine, benzine yapılan günübirlik zamları takip edemez hâle gelmiştir. Bu durumda yıl sonunda on iki aylık enflasyonun yüzde 14-15 aralığında gerçekleşmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu tasarıyla yapılacak zamlarla fiyat artışları gelecekte daha da yüksek oranlara ulaşacaktır. 2017 yılı yıllık enflasyonunun yüzde 14-15 oranında, belki de daha fazla oranda gerçekleşeceği dikkate alındığında ücretli kesime, özellikle asgari ücretliye haksızlık yapıldığı açık seçiktir. Ücretlinin 2017 yılında gerçekleşen resmi enflasyon rakamlarına göre en az yüzde 7 alacağı vardır. Siz gerçekleşecek enflasyonu doğru edememenin cezasını, asgari ücretliye çektiriyorsunuz.

Kısaca şunu söylemek istiyorum: Asgari ücretli kardeşimize Hükûmetin 2017 yılında her ay için en az net 100 TL enflasyon borcu vardır. Siz asgari ücretlinin düşen ücretini Ocak 2017 'de yani bundan on ay önce aldığı miktara telafi etmekle borcunuzu ödemiş olamazsınız. Asgari ücretliye borcunuzu ödemenin yolu telafi ücretine ilave olarak aylık net 100 TL enflasyon farkı vermektir; hakkaniyet bunu gerektirir.” diye konuştu.

YAKLAŞIM HAKKANİYETLİ DEĞİL

Tor sözlerini şu cümlelerle tamamladı; “Adalet ve Kalkınma Partisi seçim beyannamesinde çalışma barışını, çalışma hayatında hakkaniyeti ve insan onuruna yakışır çalışma ortamlarını tesis etme sözü verdi, taşeron işçilere kadro sözü verdi; oylarını aldınız, iktidar oldunuz. Gelinen noktada ise kaşıkla verdiğinizi kepçeyle alıyorsunuz. Bu, hakkaniyetle bir yaklaşım değildir.

Bakınız, burada birçok konuşmacı arkadaşımız dile getirdi. Getirdiğiniz bu tasarıyla bir taraftan vatandaşa yeni vergi yükleri getiriyorsunuz, diğer taraftan da 3 telefon firmasının 4,5 milyar lira vergisini, 1 milyar lira düşürerek 3,5 milyar lirasını affediyorsunuz. Bu 3 firma, dünyanın en zengin uluslararası firmalarıdır. Bunun adını atalarımız "Zengine şapur şupur fakire, asgari ücretliye, emekliye gelince Yarabbi şükür." koymuş. Uluslararası trilyonluk firmalara 3 milyar, 3,5 milyar menfaat sağlıyorsunuz, ücretliye 75 lira. Hakkaniyet bunun neresindedir? Bu, asgari ücretliyi, emekliyi üzecektir; bu, kamu vicdanını yaralayacaktır. 2 milyon asgari ücretliye 100 TL net enflasyon zammı verseniz, toplamda 200 milyon lira eder. Telefon firmalarının affedeceğiniz 3,5 milyar liralık vergi affının yaklaşık yirmide 1'idir.

Netice olarak, asgari ücretlinin ücretinin telafi edilmesi doğru bir yaklaşımdır ama yeterli değildir. Asgari ücretteki artışın yıllık enflasyonun çok altında kalması nedeniyle ücretlerinin satın alma gücündeki azalmanın da telafi edilmesi gerektiğini belirtiyorum”. 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder