Öne Çıkanlar ALTINORDU DARBE YAPTI! SANKİ KARDEŞ GİBİLER B.Ş. BELEDİYESPORA BAŞKAN ARANIYOR! MUTLULUKLARIN PAYLAŞILDIĞI ZAMANLARDIR” DR. ÇİTİL

Bu haber kez okundu.

 İSTİKLAL’DE VE İSTİKBALDE HER ZAMAN ÖN SAFTAYIZ

Arıkan, Maraş’ın 12 Şubat 1920 yılında inancın düşmanın tüm modern silahlarına galip gelerek fedakarlıklarının en büyük sembolünün bundan tam 90 yıl önce verilen İstiklal Madalyası olduğunu söyledi.

Bu madalyanın nasıl kazanıldığının özellikle aile bireylerinin çocuklarına anlatması gerektiğine de değinen Arıkan, “sosyal yönden incelendiğinde kentin tümünün bu savaşa katıldığı ve vatanını canı bahasına da olsa nasıl savunduğu açıkça görülür.” Diye konuştu

Maraş’ın kurtuluş harbinde Ninesi (babasının annesi) Ayşe Hatun’un da şehit düştüğünü hatırlatan Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Mahmut Arıkan, “Maraş’ın Kurtuluş Savaşında şehir halkının hep birlikte direniş göstermesi ve çevre vilayetlerinin de yardımına koşması büyük takdir toplar. Kurtuluş Savaşı sonrasında Ankara’dan Maraş’a bir yazı gönderilerek, Milli Mücadeleye katılanların listesi istenir. Şehrin ileri gelen yöneticileri toplanır, bir durum tespiti yapar. Sonunda Ankara’ya “Maraş’ta Milli Mücadeleye katılmayan tek bir fert bile yoktur” cevabı verilir. Bunun üzerine 5 Nisan 1925 yılında toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi; İstiklal Madalya’sının Maraş’ta fertlere değil, şehre verilmesini kararlaştırır. Maraş yine Milli Mücadeledeki fedakarlığından ötürü TBMM tarafından, 7 Şubat 1973 tarihinde de “ Kahramanlık” payesiyle ödüllendirilir.

İşte bu destanı yazan bizim atalarımız, ülkemizi korumak ise bizim sorumluluğumuzda. Kahramanmaraşlı hemşerilerimiz istiklal mücadelesinde her zaman en ön saflarda yerini almıştır. Şimdiki istikbal mücadelesinde de biz en ön saflarda yer alıyoruz ve almaya devam edeceğiz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1147