banner671

banner663

banner664

banner673

banner674

banner675

banner676

banner677

Sarayaltı Caddesi ve dondurma festivali…

Sarayaltı Caddesi ve dondurma festivali…

Mehmet FİSKECİ

21 Nisan 2017, 12:18
Bu makale 385 kez okundu
  

Bu kente gelen bürokrat, daha ayağının tozu ile bu şehirde trafiğin, otoparkın büyük sorun olduğunu öğrenir.

Sonra da bunu her fırsatta dile getirir, gittiği yerde bile “Kahramanmaraş iyi güzelde, yolu yok, trafiği Arap saçı, otopark ciddi sorun…” demiştir mutlaka.

Yerel medya her fırsatta alternatif yollardan söz etmiştir, haber ve yorumları ile bu ciddi sorunu here zaman gündemde tutarken, siyasiler de, özellikle muhalif kanat, bunu siyasi malzeme olarak görmüş, söylemiş, konuşmuştur.

Bugüne kadar kalıcı çözüm için kimse kılını kıpırdatamadı nedense.

*

Büyükşehir statüsü ile atağa geçen, bu kentin gayretli, proje adamı, yatırım ve hizmetleri ile sadece merkezdekilerin değil, ilçelerde yaşayanların da gönlünde taht kuran Fatih Mehmet Erkoç, halkın beklentilerine karşılık vermek, beklentileri boşa çıkartmamak ve seslerine, taleplerine tercüman olmak düşüncesiyle yol, üst geçit, rekreasyon alanları, yeşil alan gibi sosyal sorumluluk gerektiren yatırımları bir bir  hayata getirmeye başladı.

*

Neler yaptığını daha önce de yine bu köşede dile getirdim. Son olarak, yine yol meselesine gelecek olursak, Başkan sayın Fatih Erkoç, Sarayalhtı caddesini hiç aklından ve fikrinden uzak tutmadı, unutmadı ve bir gün bu caddeyi genişletmeyi kafasına koyduğu için, zaman bu zaman diyerek kazmayı vurdu.

Çünkü mevcut yollar insanları, araçları kaldırmıyor, taşıyamıyordu.

Her geçen gün nüfus artıyor, buna paralel olarak araç sayısı da artınca, insanlar yollara sığmaz olmuştu.

Alternatif çözümler gerekiyordu.

*

Aranan kan Sarayaltı caddesiydi. Şimdi Ulaşım Planı kapsamında kent merkezi trafik sirkülasyon sistemi yeniden kuruluyor.

Tek ulaşım arteri üzerine kurulu trafik düzeni, şehrin tarihi çekirdeğini trafiğin düğüm noktası haline getirmekteyken yeni kurulan ulaşım sistemi ile kent merkezine alternatif ulaşım kanalları planlanmış ve hazırlanan ulaşım projeleri aşamalar halinde hayata geçmeye başlandı.

Bu kapsamda kentin, kentsel sit alanından geçmekte olan Sarayaltı Caddesi'nin (Sarayaltı Cami-Kanlıdere Köprüsü arası) daha etkin kullanımı önem arz etmektedir.

*

Yollar genişleyecek. Yayalar kadar araç sürücüleri de rahatlayacak. Zira, 12 metre genişliğinde planlanan cadde mevcut durumda 6 metre genişliğinde kullanılabilmektedir. Yapılan kamulaştırma çalışmalarıyla 12 metre genişlik sağlanmış olacak. 

Şehrin kuzey-güney bağlantı akslarının oluşturulması kapsamında yapılan çalışma, sanayi istikametinden Kanlıdere ve Şekerdere yönüne geçişler için alternatif oluşturacağı gibi mevcut tarihi dokunun da canlanmasına vesile olacaktır.

Sarayaltı Caddesi genişletme çalışmaları bir taraftan devam ederken, caddenin doğusunda yer alan Divanlı Caddesi'ni, Turan İlkokulu- Uyuzpınarı mevkiinden Eski İtfaiye bölgesine bağlayan İmar Planı çalışması da koruma kurulu sürecinin ardından tamamlanmıştır.

Şehir merkezinin doğusunda,  gerek girift tarihi kent dokusu gerek topoğrafyanın eğimli yapısından kaynaklanan ulaşım zorlukları Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla bir bir aşılmakta.

*

Kahramanmaraş, şiirin, edebiyatın, kültürün başkenti olduğu kadar, dondurmanın da başkenti. Bunda bütün dünya hemfikir…

Senelerdir dondurma festivali diye tutturduk. Haklıydık, hakkımızdı. Birkaç kez denenmek istendi, sıradanlığı aşamadı, bir türlü aklı başında dondurma festivalimiz olmadı.

Oysa bu festivaller, fuarlar kentin tanıtımı için en büyük araçtı. Bunun idrakinde olan büyükşehir, yani Başkan Fatih Erkoç, şimdi dondurma festivali ile kenti uçurmaya hazırlanıyor.

Dondurma festivali bizi ulusala taşıyacak bir proje, etkinlik…

Teknik belediyecilik kadar sosyal etkinliklerin insanın yaşam kalitesine katkı sağlayacağını bilen Başkan Erkoç, her açıdan olduğu gibi, özellikle şu son iki icraatı ile alkışı da, takdiri de hak ediyor.

 

Yorum Gönder