Öne Çıkanlar EN ÇOK İHRACAT YAPANLARI ÖDÜLLENDİRDİ ÇOCUKLAR HAVUZLARI ÇOK SEVDİ SONUNDA YAPILIYOR EKİNÖZÜ ILICA ARASI 45 DAKİKA SÜRECEK BASTIRMACI siyaset

Bu haber kez okundu.

Tedbiri elden bırakma, keneyi hafife Alma!
 Buna göre, ülkemizde ilk kez 2002-2003 yıllarında görülen bu hastalık özellikle Haziran ve Temmuz aylarında pik yapmaktadır. Hastalık başlıca Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Tokat, Yozgat, Sivas, Amasya, Çorum, Çankırı, Bolu, Kastamonu, Karabük gibi illerimizde görülmektedir. Ancak son yıllarda ülkemizin hemen her bölgesinden vaka bildirimleri yapılmaktadır. Kahramanmaraş ilinde de 2008-2012 yılları arasında azımsanmayacak sayıda KKKA hastası saptanmıştır. Başta Andırın ilçesinin kuzeyindeki köyler olmak üzere kenelerin yoğun bulunduğu tüm kırsal bölgeler risk altındadır.

KKKA hastalığının etkin bir tedavisi olmadığı için hastalıktan korunma büyük önem taşımaktadır. Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü riskli olan bölgelerdeki vatandaşlarımıza ulaşarak hastalıktan ve hastalığı bulaştıran kenelerden korunma konusunda eğitimler verilmesi için bir çalışma başlatmış bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında sağlık çalışanları KKKA hastalığı için birinci öncelikli olarak belirledikleri bölgelerde kapı kapı dolaşarak halkı bilgilendirecek ve “Kene Eğitim ve Korunma Seti” dağıtacaktır. Diğer riskli bölgelerde ise okul, cami,  köy odası ve kahvehane gibi mekânları kullanarak toplu bilgilendirme çalışmaları ve broşür dağıtımı yapılacaktır. Bu eğitim çalışmalarında verilecek mesajlar şunlardır;


Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığı nedir?

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi kenedeki mikropların sebep olduğu ölümle de sonuçlanabilen bir hastalıktır. Hastalık insanlara daha çok kene tutunmasıyla bulaşır. Bunun yanında hayvanların üzerinden çıplak elle kene toplanması, patlatılması veya ezilmesi ile de bulaşabilir. Ayrıca kanında mikrop bulunan hayvanların kan, idrar gibi vücut sıvılarına çıplak elle dokunmakla ve bu hastalığa yakalanan insanların tükürük, idrar ve kan gibi vücut sıvılarına temas etmekle de bulaşır. Solunum yoluyla bulaşmaz.

Hastalık ne zaman ortaya çıkar?

Kene tutunmasından veya kenelere çıplak elle dokunulduktan sonra mikrobun alınmasını takiben hastalığın belirtileri 1-3 gün en fazla 9 gün içinde ortaya çıkar. Bu nedenle kene tutunmasından sonra 10 gün boyunca kendiniz takip etmelisiniz.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Hastalık ateş, halsizlik, üşüme, titreme, baş ağrısı, yaygın kas ağrıları, yüzde ve gözlerde kızarıklık, bulantı- kusma ve ishal şikâyetleri ile ortaya çıkar.  

Hangi kene hastalık yapar? Keneler insana ne zaman gelir, tuttuğunu hisseder miyiz?

Hangi kenenin mikrop taşıdığı bilinemeyeceğinden tüm keneler hastalık yapabilir. Bunun için SAKIRGA, KARA BUDAK, MAL KENESİ gibi isimler verilen keneler dahil tüm kenelere karşı dikkatli olunmalıdır. Keneler özellikle bahar ve yaz aylarında tarlada, bağda, bahçede çalışırken gelir. Vücudunuza tutunurken o bölgede ağrı veya kaşıntı yapmaz. O nedenle eve dönüşte çocuklarımızda ve kendi vücudumuzda kene kontrolü yapmak önemlidir. 

Kene hayvanlarda hastalık yapar mı?

Hastalık hayvanlarda belirti göstermediğinden hayvanlarınız sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilir. Bu nedenle hayvanların kan, idrar ve diğer vücut sıvılarına çıplak elle dokunulmamalıdır. Hayvan keserken de dikkatli olunmalıdır. Bu hayvanların pişirilerek tüketilmesi halinde etinden ve sütünden hastalık bulaşmaz.

Kenelerden ve kenelerin bulaştırdığı bu hastalıktan korunmak için neler yapılmalıdır?

Kenelerin insanlara tutunması engellenmelidir. Bunun için tarla, bağ, bahçe, hayvan otlatmaya veya kırsal bölgede pikniğe giderken kenelerin kolay fark edilmesi için açık renkli giysiler giyilmeli, vücutta açık yer kalmamasına özen gösterilmeli ve pantolon paçaları çorabın içine konulmalıdır. Eve dönüldüğünde kollar, bacaklar, gözde, diz arkası, koltuk altları, kulak arkası, ense, saç dipleri ve kasıklar dahil vücudun her yeri ve elbiseler iyice kontrol edilerek kene olup olmadığına bakılmalıdır.

Hayvanların üzerindeki kenelere çıplak elle dokunulmamalıdır. Veteriner hekime danışılarak hayvanlar keneye karşı uygun şekilde ilaçlanmalıdır.


Vücuda kene tutunursa ne yapılmalıdır? 

Kene tutunması halinde çıplak elle dokunmadan bir kene kartı, eldiven, kağıt, mendil, bez, naylon poşet veya yaprak ile vakit geçirilmeden, kene ezilmeden, patlatılmadan hemen çıkarılmalı ve çıkartılan yer tentürdiyot ile temizlenmelidir. Kene çıkarılırken kenenin başı içeride kalsa bile hastalık açısından bilinen bir risk oluşturmamaktadır. Kene çıkarılamıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna giderek çıkartılması sağlanmalıdır.  Vücuda tutunan kene ne kadar erken çıkartılırsa hastalığa yakalanma riski de o kadar az olur.  Vücuda tutunmuş kenenin üzerine asla kolonya, gaz yağı, alkol gibi herhangi madde dökmeyin, ateş ve sigara basmayın. Kene tutunmasından sonra 10 gün boyunca kendinizi takip edin. Ateş, halsizlik, üşüme, titreme, baş ağrısı, yaygın kas ağrıları, yüzde ve gözlerde kızarıklık, bulantı- kusma ve ishal belirtilerinden en az ikisi varsa beklemeksizin bir sağlık kuruluşuna başvurun.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol