banner866

banner860

banner861

banner862

banner863

banner864

banner850

TATİLE ÇIKARKEN BAĞIRSAK SAĞLIĞINIZI İHMAL ETMEYİN!

03 Temmuz 2018 Salı 10:38
Bu haber 1194 kez okundu

Özel Sular Vatan Hastanesi Diyetisyen Ve Yaşam Koçu Gülşah Yüzbaşıoğlu, Tatile çıkarken bağırsak sağlığınızı ihmal etmeyin uyarısında bulundu. Sık sık seyahate çıkan bireylerin çoğunlukla bağırsak veya sindirim sistemleriyle ilgili şikâyetlerine dikkat çeken Diyetisyen ve Yaşam Koçu Yüzbaşıoğlu; “Çoğu zaman bu seyahatler veya tatiller sebebiyle değişen yeme düzeni, yolculuk sırasında tüketilen paketli gıdalar, sıvı tüketiminin azalması, seyahat edilen bölgenin yeme düzeninin ve besin çeşitliliğinin farklı olması sindirim sorunlarına yol açabilir.” dedi.

TATİLE ÇIKARKEN BAĞIRSAK SAĞLIĞINIZI İHMAL ETMEYİN!
 Sağlık konusunda vatandaşları bilgilendiren Kahramanmaraş Özel Sular Vatan Hastanesi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gülşah Yüzbaşıoğlu, vatandaşların tatile çıktıklarında karşılaşabilecek sindirim sorunlarını şu şekilde ifade etti; “Bağırsaklarımızda bulunan ve çoğunluğu sindirim sistemini düzenlemeye yarayan mikroorganizmaların tümüne mikrobiyota denir. Burada yararlı ve zararlı bakteriler bir arada yaşar.

Zararlı bakterilerin; ‘’ orobiyotik olarak adlandırdığımız yararlı bakterilere oranla miktarının artması sonucunda disbiyozis yani bozulmuş bağırsak mikrobiyotası durumu meydana gelir ve kabızlık, şişkinlik veya ishal gibi süreci son derece zorlaştıran sindirim problemleri meydana gelir.”

Bağırsak florasını korumak için de önerilerini sıralayan Yüzbaşoğlu; “Bağırsaklardaki floranın dengesini koruyup düzenleyebilmek için ‘’probiyotik’’ olarak adlandırdığımız canlı mikroorganizmalara ihtiyacımız var. Özellikle tatil gibi kısa veya uzun süreli yaşam alanı değişikliklerinde probiyotik kullanımının önemi daha çok artıyor. Seyahat öncesinde mikrobiyotanın hazırlanması ve seyahat sırasında desteklenmesi sindirim sorunlarından korunmak için oldukça önemlidir. Çünkü probiyotikler bağırsaklardaki orobiyotiklerin sayısını artırarak buradaki fonksiyonları düzene sokmaya yardımcı olurlar ve sindirim sistemini rahatlatırlar.” Diye konuştu

 Tatile çıkacak vatandaşlara önemli bilgi de sunan Yüzbaşıoğlu sözlerini şöyle tamamladı; “Bağırsaklarla ilgili artık birçok çalışma yapılıyor ve sindirim sistemini düzenlemekten daha öte işlevleri olduğu da öne çıkmaya başladı. İkinci beyin olarak kabul edilen bağırsakların, duygu durum düzenlemesi, depresyonu önlemesi gibi önemli psikolojik etkileri olduğu da ispatlanmıştır.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder