banner881

banner882

banner883

banner884

banner885

banner886

banner887

banner888

banner889

banner890

banner891

“SOĞUK HAVALARDA SPOR YAPMAYIN”

01 Aralık 2016 Perşembe 15:49
Bu haber 1046 kez okundu

Vatan Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Emrah Yıldız, soğuk havaların kalp krizine sebep olduğunu söyledi. Yıldız: “Havaların soğumasıyla birlikte beraberinde gelen hastalıklar ortaya çıkmaya başladı. Kalp krizi de soğuk havanında tetiklemesiyle günümüz de genç yaşlı fark etmiyor” dedi.

'SOĞUK HAVALARDA SPOR YAPMAYIN”
 Kalp hastalarının kış aylarında kalp krizi geçirme oranının yükseldiğini kaydeden Dr. Emrah Yıldız konuşmasın şöyle sürdürdü:  “Soğuk havalarda yapılan egzersizlerde, hareketlerde soğuk havaya fazla mazuriyette kalbi besleyen damarlarda spazm dediğimiz kasılmalar olmakta ve bu kalp damarlarındaki spazm sonucu da kalp krizi tetiklenebilmektedir. Kalp hastalığı olan hastalarımıza soğuk havalarda yürüyüş ya da spor gibi egzersizleri önermiyoruz. Daha hafif beslenmelerini, Ortam sıcaklığını belli ortam sıcaklıklarında sağlamalarını ve yaşlı ya da genç özellikle kalp hastalığı olanlara soğuk havalarda egzersizi, sporu, ağır yemek yemeyi önermiyoruz. Neden olarak,  damarlarda spazm kasılmaya neden olduğu için kalp krizini tetikleyebiliyor, kalp krizi riskini artırıyor. Fakat Uygun ortam sıcaklığı sağlanmış spor salonlarında sporlarını yapabilirler.”

“BESLENME ÇOK ÖNEMLİ”

Yıldız, soğuk havalarda beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğini belirterek; “Daha önce kalp rahatsızlığı olan ya da olmayan içinde fark etmiyor Soğuk havalarda göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi şikayetler ortaya çıkıyor. Daha ciddi durumlarda kalp damarının tam tıkanmasına bağlı olarak kalp krizine neden olup, Kalp krizini başlatabilir. Onun için aşırı soğuk havalarda egzersiz ve spor önermiyoruz. Ölüme bile neden olabilir. Son yıllarda kalp krizinin özellikle genç yaşlarda görülmesinin en sık nedenleri toplumda obezite, kilonun fazla olması, obezite hastalığının fazla görülmesi ve buna bağlı olarak ta şeker hastalığı, kalp hastalıkları bunlar bir zincirin halkalarıdır. Obeziteye bağlı olarak da kalp hastalıkları artmakta kalp krizine neden olmakta. Ayrıca son dönemde toplumumuzda da yaygın olan sigara kullanımı bizim, gençlerde daha erken yaşlarda kalp krizi görmemize neden oluyor. Yani obezite birinci neden, ikinci neden de sigara diyebiliriz erken yaşta bu kadar sık kalp krizi görmemize neden oluyor“ diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder