Öne Çıkanlar BELEDİYESPOR 4 AĞIR YARALI AFŞİN KÜLTÜR VE GÜREŞ FESTİVALİ İPTAL EDİLDİ… MİLLETTEN BAŞKA EFENDİ TANIMAM AŞK VE YEDİ GÜZEL ADAM

Bu haber kez okundu.

SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS
  

SANKO Üniversitesi’nin bu ayki konuğu, Georgia State Üniversitesi Solunum Tedavi Okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Arı, PhD, RRT, PT, CPFT, FAARC. Doç. Dr. Arı, 26 Aralık 2015 tarihinde Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Toplantı Salonu’nda “Göğüs Hastalıklarında İlaç ve Solunum Cihazlarının Doğru Kullanımı Nasıl Olmalıdır” konulu bir sunum yapacak.

 

Konferansına ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Arı, akciğer hastalıklarının tedavisinde aerosol ilaçların sıklıkla kullanıldığını, bu ilaçların nebulizer ve inhaler gibi farklı tip cihazlarla hastalara verildiğini söyledi.

 

“Piyasada çok sayıda nebulizer ve inhalerler mevcut olup, hepsinin kullanım şekli birbirinden farklıdır. Her ne kadar bu cihazların doğru kullanımı tedavinin etkinliği açısından önemli olsa da, yapılan araştırmalar hastaların yüzde 70’nin bu cihazları doğru kullanmadıklarını ve dolayısıyla hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlardan faydalanamadıklarını ortaya koymuştur” diyen Doç. Dr. Arı, konferansta KOAH ve astımlı hastaların bu cihazları nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgiler paylaşacak.

 

26 Aralık 2015 tarihinde Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Toplantı Salonu’nda 10.30-11.30 saatleri arasında gerçekleşecek toplantıya dileyen herkes davetiyesiz katılabilecek.

 

DOÇ. DR. ARZU ARI KİMDİR?

 

Doç. Dr. Arzu Arı, fizyoterapist ve solunum terapisti olup, yönetici, klinisyen, eğitmen ve araştırmacı olarak 22 yıllık deneyime sahiptir. Amerika’da solunum terapistlerine verilen National Board sınavlarını geçen ilk ve tek Türk fizyoterapisttir. Solunum fonksiyon testleri, yoğun bakım, evde solunum tedavisi ve hastane yönetimi üzerine Amerika’da aldığı 3’er aylık eğitimlerin dışında, akciğer hastalıkları, solunum tedavisi, eğitim politikaları ve üniversitelerde yönetim konularında Türkiye ve Amerika’da lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitimler almıştır.

 

Doç. Dr. Arzu Arı, 3 Ocak 2000 tarihinden itibaren Amerika’daki Georgia State Üniversitesi’nin Solunum Tedavi Okulu’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Üniversitede verdiği lisans ve yüksek lisans derslerine ek olarak aerosol ilaçların tıpta kullanımı üzerine araştırmalar gerçekleştirmektedir. Doç. Dr. Arzu Arı, 2001 yılından bu yana Georgia State Üniversitesi’nde akciğer hastalıkları, ileri düzey mekanik ventilasyon uygulamaları, ileri düzey kardiopulmoner monitorizasyon, solunum tedavi prosedürleri gibi branş derslerinin dışında araştırma metotları ve istatistik gibi farklı disiplinlerden öğrenci topluluklarını içeren yüksek lisans derslerini vermektedir. Tüm bunlara ek olarak Emory Üniversitesi Hastaneleri’nde gerçeklesen klinik eğitimin organizasyon ve süpervizyonundan sorumludur.

 

Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinde 150’yi aşkın sunum yapan Doç. Dr. Arzu Arı’nın solunum tedavi eğitiminde kalite geliştirme ve aerosol ilaçlar üzerine yaptığı araştırmalar Respiratory Care, Journal of Aerosol Medicine, Pediatric Pulmonology, Expert Opinion of Respiratory Medicine, Journal of Allied Health, Current Reviews in Respiratory Medicine, Respiratory Care Education Annual ve Clinical Pulmonary Medicine gibi birçok bilimsel dergide orijinal araştırma ve derleme olarak yayınlanmıştır.

 

Doç. Dr. Arzu Arı, American Association for Respiratory Care tarafindan Aralık 2009’da yayınlanan “A Guide to Aerosol Delivery Devices for Respiratory Therapists, 2nd ed” isimli kitabın başyazarıdır. Kitabı yayınlandıktan sonra yaklaşık 3 milyon kişi tarafından indirilmiş ve değişik ülkelerindeki meslektaşları tarafından İspanyolca, İtalyanca, Çince, Türkçe ve Arapça’ya çevrilerek 5 ayrı dilde yayınlanmıştır. Aynı zamanda Amerika’da Solunum Farmakolojisi kitabında yayınlanan “Administration of Aerosolized Drugs” isimli kitap bölümünün başyazarıdır. 2008’den bu güne dek farklı kitaplarda 8 kitap bölümü yayınlamıştır.

 

2000 yılının Ekim ayından itibaren, Doç. Dr. Arzu Arı’ya araştırma ve eğitime katkılarından dolayı Amerika ve Avrupa’da toplam 11 prestijli ödül verilmiştir. Kendisi son 18 yıldır uluslarası Solunum Tedavi Konseyi’nde Türkiye’yi temsil etmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1265