banner954

banner960

banner962

banner965

banner966

banner967

SANKO ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. DAĞLI: “TOPLUMUMUZDA BİR HASTALIK OLARAK ALGILANAN OTİZM, ASLINDA YAŞAM BOYU SÜREN BİR RAHATSIZLIKTIR”

02 Nisan 2019 Salı 10:01
Bu haber 856 kez okundu

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, “Toplumumuzda bir hastalık olarak algılanan otizm, aslında yaşam boyu süren bir rahatsızlıktır” dedi.

SANKO ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. DAĞLI:  'TOPLUMUMUZDA BİR HASTALIK OLARAK ALGILANAN OTİZM, ASLINDA YAŞAM BOYU SÜREN BİR RAHATSIZLIKTIR”
 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Prof. Dr. Dağlı, otizmli çocukların iletişim konusunda büyük sıkıntı yaşadığını kaydetti. 

Prof. Dr. Dağlı, bu çocukların bazı kelimeleri aralıksız tekrarlayarak, insanlarla göz teması kuramayarak, tekrarlayan davranışlar gibi farklı şekillerde kendini belli ettiğine vurgu yaptı. 

Erken teşhis ve tedavinin çocuğun hayatının şekillenmesinde çok önemli bir faktör olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Dağlı, şöyle devam etti:

“Sayıları her geçen gün artan otizmli çocuklarımızın hayata katılımları için özellikle ailelere çok büyük ve önemli görevler düşmektedir. Bu rahatsızlığın üstesinden gelmek için ailelerin çocuğun durumunu kabullenerek, rehabilitasyon konusunda destek almaları hem kendilerini hem de çocuğun birey olma sürecini olumlu yönde etkiler. Ayrıca, otizm rahatsızlığı yaşayan bireylerin sorumluluğu sadece ailelerde değil, tüm toplumdadır. Ayırım gözetmeksizin her bireyin hayata katılma hakkı vardır ve desteklenmesi gerekir.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder