SAĞLIKTA DİJİTAL TESCİL DÖNEMİ

16 Nisan 2019 Salı 16:51
Bu haber 1305 kez okundu

Meseleyle ilgili bir açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz; “Hastane bünyesindeki yataklı servislerin, radyoloji ünitelerinin, eczanenin, kan transfüzyon merkezinin ve acil servisin kapsama alındığı Dijital Hastane uygulamasıyla kâğıt kullanımına son verilerek tüm süreçlerde bilişim teknolojileri aktif olarak kullanılmaktadır” ifadesi ardından, Sağlık Bakanlığı tarafından 2. 100 Günlük Eylem Planında, Türkiye genelinde 10 sağlık tesisinin Dijital Hastane Seviye-6 olarak tescil edilmesi hedefi kapsamında Kahramanmaraş’ta 3 devlet hastanesinin seviye-6 belgesini aldığını belirterek, “Bütün işlemlerin dijital ortamda yapıldığı, kontrol edildiği ve yönetildiği bir hastane işleyişinin ifade edildiği ‘Dijital Hastane’ sistemiyle:

SAĞLIKTA DİJİTAL TESCİL DÖNEMİ
  

Hekimler ve hemşireler, hastalarına ait bilgilere istediği zaman ve istediği yerde dijital ortamda erişebileceğinden; vatandaşların hastanede bekleme ve yatış süreleri en aza inecek, hastaya ayrılan vakit artacaktır.

TIBBİ VE İDARİ HATALAR EN AZA İNECEK

Dijital hastanelerde kâğıt ve röntgen filmi kullanımı azalacağından film ve kırtasiye maliyetleri asgari seviyeye düşecektir. Ayrıca radyolojik görüntüler CD ve dijital ortamlar üzerinden verileceği için çevre de korunmuş olacaktır.

Dijital hastanelerde elektronik sağlık kayıtlarının güvenilir bir şekilde tutulması, saklanması ve rapor edilmesine imkân sağlanarak, hastaların tedavi süreçleri bir bütün olarak takip edilmekte, bu uygulama, teşhiste ve hasta işlemlerinde hız kazandıracak, değerlendirmelerde doğruluk ve kaliteyi artıracaktır. Yani hastanın daha önce yaptırdığı kan, idrar, MR, mamografi, röntgen gibi tetkikleri yanında taşımasına gerek kalmayacak, kronik hastalıkları, alerjileri dolayısıyla ilaçlara gösterebileceği yan etkiler dijital ortamda depolanacak ve yeni bir başvuruda görüntülenebilecektir.

Farklı ilaçların aynı anda uygulanmasıyla ortaya çıkabilecek yan etkiler ya da alerji durumu olursa, dijital sistemlerinin uyarılarıyla tespit edilebilecektir.” diye konuştu.

SAĞLIK’TA BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ

Dijital hastane kavramı ve derecelendirmesi konularında da bilgi aktaran Öksüz, açıklamasının devamında; “Dijital hastane derecelendirmesi, sağlık alanında bilişim teknolojileri kullanımının yaygınlaşmasıyla, sağlık kuruluşlarını karşılaştırmada kullanılan ölçütler arasına girmiştir. Uluslararası kabul görmüş bir ölçüt olarak dijital hastane kavramı, bilişim teknolojilerinin hasta ve çalışan yararına kullanıldığı bir hastane demektir. Müdürlük olarak bilişim teknolojilerinden en üst seviyede faydalanma çabası içerisindeyiz.

Dijital hastane; idari, mali ve tıbbi süreçlerde asgari düzeyde bilişim teknolojilerinin kullanıldığı bir hastaneden her türlü iletişim aracı ve tıbbi cihazın birbiriyle ve diğer bilgi sistemleriyle entegre olduğu, sağlık çalışanları ve hastaların tele tıp ve mobil tıp uygulamalarıyla hastane içinden veya dışından veri alışverişinde bulunabildiği hastaneye kadar geniş bir yelpazede tanımlanabilir.

Dijital hastane sistemi, hastalara en iyi ve en kaliteli hizmetin sunulmasına olanak sağlayacak ve hastanelerde hasta güvenliği ve mahremiyetini en üst seviyeye çıkaracaktır. Sağlık profesyonellerinin hasta bakımı ile ilgili işlerini kolaylaştıracak ve hastaların alacağı sağlık hizmetlerinin hızı ve kalitesini de arttıracaktır.” İfadesine yer verdi.

TÜRKOĞLU, ANDIRIN VE ÇAĞLAYANCERİT

Amacı, teknolojiyi hasta güvenliği ve sağlık bakım kalitesini yükseltecek şekilde kullanmak olan Dijital Hastane derecelendirmesi kapsamında dünya genelinde kabul gören HIMSS kriterlerine göre Dijital Hastane Seviye-6 olarak tescillenen 3 Devlet Hastanesi yöneticilerine, personellerine ve süreçte emeği geçen herkese teşekkür eden Öksüz, Müdürlük olarak hedeflerinin tüm hastaneleri dijital hastane seviyesine çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder