banner1087
Öne Çıkanlar ESKRİM TÜRKİYE ŞAMPİYONASI SONA ERDİ ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİNİ PAYLAŞTI SANKO KARKAMIŞ KAZILARINA SPONSOR OLDU DONDURMA ISMARLADI 6. ULUSLARARASI SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

Bu haber kez okundu.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİLENDİRME STANTLARI AÇTI
 02.08.2017 tarihinde, saat 10.30 da açılan stantlar üç gün süreyle devam edecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kahramanmaraş İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Ülkü Karakaya : Akılcı ilaç kullanımı (AİK) ilaç kullanırken  belirlenen doğru ilacın, doğru miktarda, doğru uygulama yoluyla, doğru zamanlamayla, yeterli bilgilendirme yapılarak ve maliyet uygunluğu da dikkate alınarak kullanılması ilkelerinin bütünüdür.

"Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de ciddi bir sorun olan etkisiz, yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının giderek artması, bu konuda yaşanan sorunlara daha ciddi yaklaşılmasını bir zorunluluk haline getirmiştir. Alınan doğrudan önlemler yanında, dolaylı önlemlerden biri olarak “Akılcı İlaç Kullanımı” uygulamaları devreye sokulmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, ilaçların % 50′sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır.

Uygunsuz ilaç kullanımında antibiyotikler başı çekmektedir. Antibiyotik direnci tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Antibiyotik-dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar, hastalığın ve ölüm oranlarının artması ve hastanede geçirilen sürenin uzaması ile sonuçlanmakta ayrıca tedavi maliyetlerinde de artışa neden olmaktadır. Antibiyotik kullanımı, insanlardaki normal bakteriyel floranın değişmesine bu da çoğu kez antibiyotik dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına yan etkilerin görülmesine neden olabilmektedir." dedi.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Kahraman'da 112 Acil çağrı merkezinin gereksiz aranması ve ambulanslara yol verme konusunda da şöyle konuştu:

"Buradaki amacımız,112 Acil çağrı merkezinin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik farkındalığın artırılması konusunda bilgiler vermek, trafikte ambulansların 7 gün 24 saat faaliyette olduğu; ambulanslara yol vermenin, yaşama yol vermek olduğunu anlatmak ve ambulanslarımızın trafikte çok rahat bir şekilde ilerlemeleri, hastalarımıza daha kısa sürede ulaşmaları ve hastalarımızı da hastanelere en kısa sürede ulaştırmalarını ve halkımızın 112 hizmetlerinden en güvenli, en kaliteli şekilde faydalana bilmelerini amaçlamaktayız." diyen  Dr. Kahraman, Organ Bağışı konusunda da şunları söyledi: "Bilindiği üzere organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönemde organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır.

Bu nedenle farkındalık oluşturmak amacıyla Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü olarak 3 gün boyunca Piazza AVM’de bulunacağız. Bütün halkımızı bekliyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1088

banner1091