banner1078
Öne Çıkanlar BAŞKANI MAHÇİÇEK: TOPLUMSAL BİRLİKTELİĞİMİZİN TEMELİNDE PEYGAMBER SEVGİSİ VAR MAHMUT ARIKAN İLE SABAH SOHBETİ KMSDE YENİ PATRON ERDAL ALPASLAN grup toplantısı Belediye Başkanı Hanfi Mahçiçek

Bu haber kez okundu.

 “MODERN YAŞAMDA KANSER: NE YAPMALI, NE YAPMAMALI”
 “Ne yersek, oyuz” diyen Prof. Dr. Camgöz, sunumunda kanser problemini tanımlayarak, “Epigenetik; kısacası, yediklerimizin DNA üzerinde oluşturduğu değişiklikler de, kanser oluşum mekanizmasında etkili bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi. 

“Kanser oluşumunda epigenetik mekanizmalar ile etkili olan birçok faktör olmasına karşın; diyet ve yaşam tarzı ile kanserin yenilmesi bize ümit vaat etmektedir” diyen Prof. Dr. Camgöz, şöyle devam etti:

“Bu noktada, diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi kanserle yaşamanın da diyet ve yaşam tarzına dikkat edilmesiyle üstesinden gelinebilir. Bu da birçok yan etkiye sahip toksik ilaçlar kullanılmaksızın, metastaz olarak adlandırılan kanserin yayılmasının durdurulması anlamına gelmektedir. 

Kanserin yönetiminde batı stili ilaç tedavisi ile diyet, takviye ürünler ve yaşam tarzı birleştirilmektedir. Güneş ışığı, D Vitamini, egzersiz yapmak ve stresten uzak durmak, çok önem taşıyor. Her hastalıkta olduğu gibi kanserde de koruyucu tedavi, erken tanı, uzmanlık ve psikolojik destek önemlidir.” 

Londra’daki çalışma grubu ile birlikte geliştirdiği yeni anti-metastatik ilaç hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Camgöz, sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.  

SANKO Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Can Polat Eyigün’ün, Prof. Dr. Camgöz’e hediye takdimiyle program sona erdi.

PROF. DR. MUSTAFA CAMGÖZ,

1952 yılında Kıbrıs’ta doğdu. İlköğrenimini (1958-1964) Atatürk İlkokulu’nda, orta/lise öğrenimini (1964-1970) İngiliz Koleji’nde yaptı. British Council’in bursunu kazanarak, üniversite giris sınavlarını tamamlamak amacıyla İngiltere’deki Sevenoaks School’a gitti. Imperial College London, Fizik Bölümünden mezun oldu (1974). Yine aynı üniversitede doktorasını Biyofizik alanında tamamladı (1978). Ayni yılda, Imperial’da, öğretim üyesi, daha sonra Nörobiyoloji Profesörü (1995) ve Kanser Biyolojisi Profesörü (2005) olarak atandı. Halen Imperial’da görev yapmaktadır.

Çoğu akademik pozisyonlarda bulunan 30’dan fazla doktora öğrencisi yetiştirdi. İnsan vücudunun elektriksel aktivitesi her zaman ilgisini çektiğinden, doktora çalışmalarında, gözün retinasındaki bireysel hücrelerden kaynaklanan elektofizyolojik sinyalleri inceledi. Sonra, bu alışılmadık sinirbilimleri geçmişini kullanarak kanserde erken teşhis ve toksik olmayan tedaviyi amaçlayan yeni bir alan açıp, teknikler geliştirdi.

Prof. Dr. Camgöz’ün aldığı ödüller: En İyi Türk Akademisyeni, Business Network, bizNET, UK (2011); Kuzey Kıbrıs Tabipler Birliği Fahri Üyeliği (2009); Huxley Memorial Madalyası (1995), Yabancı Uzmanlar Japon Hükümeti Araştırma Ödülü (1991), Uluslararası Körlüğü Önleme Araştırma Bursu (1980), Londra Şehri Özgürlük Ödülü (1978).

Prof. Dr. Camgöz’ün yayımlanmış 4 kitabı, 26 kitap bölümü ve uluslararası hakemli dergilerde basılmış 200’den fazla arşivlenmiş makalesi var.

Medical Research Council UK (MRC), The Wellcome Trust (WT) gibi önde gelen kurumlarda, danışmanlık yapan Prof. Dr. Camgöz’ün şu anki araştırma laboratuvarı Medical Research Council, Cancer Research UK, The Wellcome Trust ve Pro Cancer Research Fund tarafından desteklenmektedir.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol