Öne Çıkanlar ARAÇTA SIKIŞIP KALDI STİLİSTLİK-MODA TASARIMI KURSU SERGİSİ AÇILDI PEYGAMBER EFENDİMİZE BİTMEYEN SEVGİ FİLEDE; ADIM ADIM 1. LİGE 4 AĞIR YARALI

Bu haber kez okundu.

KIZINA İKİNCİ KEZ HAYAT VERDİ
 Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, “Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezimizde gerçekleştirdiğimiz 137 başarılı nakille halkımıza umut olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu ise “Merkezimizde gerçekleştirdiğimiz bu nakille bir anne kızın mutluluğuna şahit olduk. 78 yaşındaki anne, 3 çocuk annesi kızı için hiç düşünmeden organ bağışında bulunması, halkımızın organ nakli konusunda daha duyarlı davranmaya başlaması, çabalarımızın boşa gitmediğinin göstergesidir” şeklinde konuştu.

Gaziantep’in Nizip ilçesinde yaşayan Güler Özkaya’nın (36), böbrek rahatsızlığı 13 yaşında başlıyor. Yaşadığı çevrede sağlık kuruluşlarının eksikliğinden ve ailenin yaşanılan sorunun önemi konusunda yeterli bilince sahip olmamasından dolayı ancak 18 yaşında yaptığı evlilik sonrasında böbrek hastası olduğunu öğreniyor.

Rahatsızlığını öğrenen eşi Özkaya’dan ayrılıyor. Ailesiyle yaşamaya başlayan ve tedavisi süren Özkaya, 23 yaşında tekrar evleniyor ve bu sırada böbreklerden biri işlevini tamamen yitirdiği için alınıyor.

Tek böbrekle 15 yıl yaşantısını sürdürmeye devam eden Özkaya, bu arada 3 çocuk dünyaya getiriyor. Kalan böbreği de işlev görmemeye başlayan Özkaya eşinin ve ailesinin desteğiyle 1 yıl diyalize giriyor.

Diyaliz dönemini çok zor bir süreç olarak nitelendiren Özkaya, “Diyaliz beni çok yoruyordu, halsizleştiriyordu, hiçbir şey yapmak, hiç kimseyle görüşmek istemiyordum. Çocuklarımla istediğim gibi ilgilenemiyordum. Eşim her ne kadar destek olsa da anne gibi olmuyordu. Büyük oğlum (12) büyüyünce ben böbreğimi vereceğim diyordu. Şükürler olsun buna gerek kalmadı. Bu zor süreçte eşim ve ailem hep yanımda olup beni desteklediler” diyerek, yaşadıklarını dile getirdi.

Özkaya, durumuna dayanamayan ablalarının böbreklerini bağışlamak istediğini, bir takım tıbbi nedenlerle bunun gerçekleşmediğini ancak annesinin “eğer dokularımız uyuyorsa böbreğimi ben veririm” diyerek, ümitsizliğe düşmüşken, yeniden ümitlendiğini anlatıyor.

-‘’ORGAN BAĞIŞLAYARAK HAYAT KURTARIN’’-

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvuran Özkaya ve annesi Feleknaz Arı’nın (78) yapılan tetkikler sonucu dokularının uyduğu tespit ediliyor. Özkaya “Daha önce burada başarılı nakil geçirenlerden duyduklarımızın sonucunda annemle Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ni tercih ettik. İstanbul’dan yol masraflarımız, kalacak yeriniz bizden, nakil için sizi bekliyoruz diye arayanlar oldu. Ancak hastanenin Gaziantep’te olması da bizim için büyük bir avantajdı. Biz farklı bir şehirde bu nakli gerçekleştiremezdik. Sonuçta burayı tercih ettik, iyi ki tercih etmişiz” diyerek hastaneye duydukları güvene vurgu yaptı.

Özkaya, hayatının bundan sonrasını eşi, çocukları ve ailesiyle daha sağlıklı geçireceği için çok mutlu olduğunu ifade ederken, şunları söyledi:

‘’Bu süreçte başta eşim olmak üzere çocuklarıma, aileme yanımda olup destek oldukları için çok teşekkür ederim. Herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyorum. Doktorlarımız Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu’na, Dr. Erkan Mahsereci’ye, hemşirelerimize ve Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ne çok teşekkür ederim. Ben annem sayesinde ikinci bir şansa kavuştum. Ama herkes benim kadar şanslı değil. Lütfen herkese sesleniyorum, organ bağışlayarak, hayat kurtarın.”

Anne Feleknaz Arı  da kızına böbreğini bağışlarken hiçbir tereddüt yaşamadığını belirterek, “Kızım diyalize girmeye başladığında yaşadıklarını görünce dayanamadım. Kendi canım hiç aklıma gelmedi. 3 çocuğu var. Kızımı düşündüm, çocuklarını düşündüm, böbreğimi veririm dedim. Dokularımızın uyduğunu duyunca çok sevindim. Herkesin organ bağışı yapmasını isterim” diyerek yaşadıkları süreci anlattı.

Abla Leyla Şahan (52) Özkaya’ya böbreğini bağışlamak ister ancak dokularının uymaması üzerine nakil kalır. Şahan “Kardeşimin yaşadığı sıkıntılara son vermek istedim. Merkeze nakil için müracaat ettik, ancak dokularımız uymadı. İyi ki annemle dokuları uyumlu çıktı. Şükürler olsun” diyerek mutluluğunu paylaştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol