banner844

banner840

banner841

banner845

banner846

İLK KEZ AĞIZ İÇİ TÜKÜRÜK BEZİ CERRAHİ OPERASYONU YAPILDI

16 Ocak 2018 Salı 12:40
Bu haber 1189 kez okundu

Necip Fazıl Şehir Hastanesi kapsamında yenilikçi hizmetlere devam ediyor. Hastane bünyesinde hizmet veren Kulak Burun Boğaz Kliniğinde geçtiğimiz günlerde önemli bir cerrahi işlem gerçekleştirildi. Op.Dr. Yusuf YILDIRIM önderliğinde Op.Dr. Mustafa KARAKAŞ ve Op.Dr. Hasan ÇAKAR'ın eşlik ettiği ekip tarafından gerçekleştirilen ve Kahramanmaraş ta bir ilk olma özelliği taşıyan AĞIZ İÇİ TÜKRÜK BEZİ CERRAHİ OPERASYONU gerçekleştirildi.

İLK KEZ AĞIZ İÇİ TÜKÜRÜK BEZİ CERRAHİ OPERASYONU YAPILDI
banner811
 Op.Dr.Yusuf YILDIRIM yapılan ameliyatın Kahramanmaraş için bir ilk olduğunu belirterek; ‘Çene altı tükürük bezinin kronik  iltihabı nedeniyle boyunda şişlik ve ağrı şikayeti ile başvuran hastaya yapılan tetkik ve tedavi sonrası  ameliyat önerilen hastaya hastalığı hakkında bilgilendirme yapıldı ve AĞIZ İÇİ TÜKRÜK BEZİ CERRAHİ OPERASYONU’nun ilk defa uygulanacağı ve iyileşme sürecinin daha hızlı olacağı anlatılarak operasyonu gerçekleştirdiklerini’ belirtti.

Daha önceden bu ameliyatın klasik yönteminde boyundan kesi yapılarak tükürük bezi çıkarılarak gerçekleştirildiğini belirten Op.Dr.Yusuf YILDIRIM; ‘Uygun hastalarda ağız içinden girilerek de aynı ameliyat yapılabilmektedir. Bu durumda klasik yöntemin aksine, boyunda yara izi olmaması ve yüz felci riskinin çok daha az olması bu ameliyatı daha az komplikasyon ve sonrasında yara izi (Skar doku) olmaması nedeniyle tercih edilecek ve cazip hale gelecektir’ dedi. Operasyon Op.Dr. Yusuf YILDIRIM önderliğinde Op.Dr. Mustafa KARAKAŞ ve Op.Dr.Hasan ÇAKAR'ın eşlik ettiği ekip tarafından gerçekleştirilen Ameliyat sonrasında hastanın iyileşme süresi klasik yöntemlere göre daha hızlı oldu.

Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde gerçekleşen böyle bir ameliyatın Kahramanmaraş adına Sağlıkta önemli bir adım olduğunu belirten İl Sağlık Müdürlüğü Uz.Dr.Ali Nuri ÖKSÜZ; ‘Necip Fazıl Şehir Hastanemiz başta olmak üzere diğer hastanelerimizin de böyle ilklere adım atmaları konusunda her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Hastalarımızın yararına yapılan ve nekahat dönemlerini kısaltarak işgücü kaybının önlenmesini amaçlayan bu tür ameliyatların yaygınlaşması konusunda Başhekimlerimiz nezdinde tüm hekimlerimizle her zaman bilgi paylaşımı yapmaya devam edeceklerini’ belirtti. 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder