Öne Çıkanlar dizi AFŞİN BELEDİYESİNDE AFŞİN DEVLET HASTANESİNDEN İKİ YENİ HİZMET 70 YETİM GİYDİRİLDİ Esat Şengül

Bu haber kez okundu.

ERDEMLİ BELEDİYESİ, OTİZMDE FARKINDALIK YARATIYOR

Erdemli Belediyesi, psikolojik destek ekibi ile otizmli çocukların erken yaşta keşfedilip tedavi görebilmesi adına başlattığı çalışmalara uzman diyetisyenler eşliğinde beslenme konusunda da destek sağlıyor. ‘Otizmin Farkındayız’ projesi kapsamında küçük çocukların kontrollerini gerçekleştirerek, erken tanı ve tedavi programının uygulanmasını sağlayan Belediye, Erdemli Belediyesi Kültür Merkezi 1. Katta hizmet vermeye ve aynı zamanda randevu sistemi ile çocukları evlerinde ziyaret ederek de çalışmaya devam ediyor.

Merkezlerde destek hizmeti sağlayan uzman psikologlar; Hülya Yardımcı, Sahra Uzar ve Sultan Sargın, ‘Otizmin farkındayız’ projesi kapsamında otizmin ne olduğu, tedavi yöntemleri,  otizmde beslenmenin önemi üzerinde vatandaşlara ve çocuk sahibi ailelere destek hizmeti sunuyor. Bu kapsamda açıklama yapan psikologlar; otizmin kişisel, sosyal, davranış ve iletişim zorlanmaları ile yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıkan yaygın gelişimsel bir bozukluk olduğunu dile getirerek, sebebi tam olarak bilinmese de genetik ve çevresel etmenler ile birlikte ortaya çıktığının saptandığını kaydetti. Otizmin kesin bir tedavisinin olmadığını dile getiren uzmanlar, terapi yöntemleri ve beceri geliştirme kazanımları ile semptomların etkisinin azalabileceğini, beslenmenin ise bu semptomların azaltılması ve gelişimin sağlıklı devamı için önem arz ettiğini vurguladı. Bu problemlerin çözümlerinin hala araştırıldığının altını çizen destek ekibi, bireyin davranışlarının olumlu yönde değişimi için diyetisyenlerle işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladılar.

Otizm ve diğer engellilere yönelik farkındalık çalışmaları yürüten Belediye’ye teşekkür dileklerini ileten aileler, psikolojik desteğin yanı sıra spor ve aktivite desteği de talep ederek, Erdemli Belediye Başkanı öncülüğünde Erdemli’de yaşayan engelli bireyler için spor alanlarının geliştirilmesine yönelik adım attı.

Otizm konusunda çalışmalara başlayan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, küçük çocuklarda bulunan ve aileler tarafından fark edilmesi zor olabilen bu rahatsızlığın teşhisini sağlayarak, erken tedavi uygulamalarının yapılabilmesi için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ilçede yaşayan çocukların gelişimlerinde yanlarında olmaya devam edeceklerinin altını çizerek, bünyelerinde bulunan psikologlar ve diyetisyenler ile bu çalışmaların sürdürüleceğini vurguladı. Ayrıca Başkan Tollu, “Erdemli Belediyesi olarak Otizm Spektrum Bozukluğunun, erken tanı ve tedavi sürecinin önemini vurgulamak ve otizm farkındalığı yaratmak için bir destek ekibini, Erdemli’nin emrine sunduk. Bu hizmeti, fark edilmesi oldukça zor olan bu rahatsızlığın kolay tanınması ve tedavi uygulamalarının yapılabilmesi adına önemsiyoruz. Çünkü her ne kadar bir hastalık olarak algılansa da, otizm bir hastalık değildir. Bu yüzden projemizin kapsamını genişleterek, diyetisyenlerle de çalışmaya başladık. Ailelerimizin spor alanı isteğini de en kısa sürede gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız ” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol