banner746

Uysal, ‘Camia aday ol derse olurum’

11 Haziran 2012 Pazartesi 15:58
Bu haber 5795 kez okundu

Geçen hafta içinde, Batıpark Spor salonunda, Kahramanmaraş, Kilis ve Niğde illerinden gelen 86 sporcunun yarıştığı müsabakaları izleyenler arasında Çankırı’daki skandala muhatap olan Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal da vardı.

Uysal, ‘Camia aday ol derse olurum'
 Uysal, önce Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğüne uğradı. Burada, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı ile sohbet etti.

Sonra da müsabakaları izlemek üzere Batıpark Spor Salonuna geldi.

Bayan ve erkeklerden oluşan sporcuların katıldığı ve 4 kategoride yapılan müsabakalar sebebiyle Kahramanmaraş’a gelen Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal ile bir röportaj yapalım istedik.

Başkan Uysal protokolde (yanında da Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü A.İhsan kabakçı oturuyor) yerini alınca yanına vardık oturduk, “Sayın başkanım, herhalde Kahramanmaraş’a ilk kez geliyorsunuz, bir röportaj yapalım isterseniz!” şeklindeki önerimizi kabul etti. Bu arada Aksu Televizyonu kameraları da çalışmaya başladı.

İlk sorumuzu sorduk. “Samsun’da okullar arası Türkiye Şampiyonası ve geçen hafta Sakarya’da Azerbaycan’ın da katıldığı bir turnuvaya katılmayıp, neden Kahramanmaraş’taki bir küçük turnuvayı tercih ettiniz. Kahramanmaraş’a ilk kez mi geliyorsunuz, daha önce geldiniz miydi?”

 

BU BİLGİLERİ NEREDEN ALDINIZ?

 

Federasyon Başkan Uysal, kısa bir şaşkınlık yaşadı. “Bunları nereden biliyorsunuz, bu bilgileri nereden aldınız?” diye de sordu hatta. Israrla…

Cevaben; Kahramanmaraş’a ilk kez gelmediğini, daha önce 4-5 kez geldiğini, bu kentin bir güreşçi şehri olup, judonun da güreşe yakın bir spor dalı olduğunu belirterek, Kahramanmaraş’ı önemsediği için Samsun’da okullararası Türkiye Şampiyonası ve geçen hafta Sakarya’da, Azerbaycan’ın da katıldığı turnuvaya katılmayıp Kahramanmaraş’a geldiğini söyledi.

Yaklaşık 40 gün önce, Çankırı’da kamp sırasında judo milli takım sporcularının skandalı  hatırlatıldığında “Bu eski haber, bu bilgiye nereden ulaştınız!” diyerek şaşkınlığını gizleyemeyen ve duraksayan Uysal, cevap olarak; “Skandalın zuhur ettiği gün Çankırı’ya gittim, yetkililerden özür diledim. Zaten sporculara da gereken ceza verildi. Takımdan ve şampiyonadan uzaklaştırdık! Dava kapandı yani. Ama hangi branşta olursa olsun, yaşanan hoş değil” şeklinde konuştu.

Israr etti, “Bu haber eski, hiçbir yerde yayınlanmadı, sonra bu bilgilere nereden ulaştınız, haber kaynağınız neresi?”

Başkan biliyor ve bilmeli ki gazete-gazeteci haber kaynağını vermez. Çankırı 18 gazetesi tıklandığında, haber kabak gibi ortaya çıkıyor kaldı ki…

 

OLİMPİYATLARA KAÇ SPORCU İLE KATILACAK?

 

Bir diğer sorumuz bu minval üzere idi.  Olimpiyatlarda iki sporcu ile katılmak hedefi miydi, biz biliyorduk ki, olimpiyatlara katılacak 28 sporcu için hazırlık ödeneği alınmıştı.

Kamera çekimi sürüyor. İşte cevabı; “Olimpiyatlara 2 sporcu ile katılmayı düşünüyoruz. Bu sporculardan biri bayan, diğeri erkek sporcu olacak.”

Uysal’a, daha önce 9 sporcu ile olimpiyatlara katılacağı şeklindeki duyumu ilettiğimizde ise verdiği cevap şu oldu; “Aslında olimpiyatlara 7 siklette 5 sporcu ile katılmayı amaçlamıştık, ama bugün gelinen noktada sadece iki yarışmacı ile bu mümkün olacak.”

YENİDEN ADAY OLACAK MISINIZ?

2008 Aralık ayında Judo Federasyonu Başkanlığına seçilen Fatih Uysal, önümüzdeki aylarda yapılacak olan seçimde yeniden aday olacak mısınız şeklindeki sorumuz üzerine de; “Tabi ki adayım. Bu yolda camiam ne derse, ona göre hareket edeceğim. Benim aday olarak ortaya çıkmam önemli değil, önemli olan camianın aday göstermesi. Şayet aday gösterilmem isteniyorsa, bundan kaçmam!” dedi, mini turnuvaya ev sahipliği yapan ve kendisini sıcak karşılamasından ötürü İl Müdürü A.İhsan Kabakçı’ya teşekkür etti.


Özel turnuvayı izleyenler arasında Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı da vardı.

Son olarak, Uysal’a Çankırı’daki skandal sonrası, cezalandırdıklarını ve uzaklaştırıldıklarını söylediği sporcuların Türkiye şampiyonasına katıldıklarını, bunun nasıl ceza olduğunu soracaktık, vakit kalmamıştı.

Zaten sorularımıza cevap verirken hayli sinirlendiği, mimiklerinin hareketlendiğini gözlemledik.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ÇANKIR 18 6 yıl önce yorumlandı

gerçekten jud federasyonu gibi güzide bir kurum ülkemizi temsil edecek sporculrin yetişmesinde milli ve manevi hashasiyetler verili edep ve terbiye ile idare edilmesi gerekirken memlketimizdeki bu skandal magdur olan esnaflar ve devam eden dava varken hala syn başakn bu konu eskidi deuip geçiştirmesi nekadar aci federasyon bu ayibi hala kapatmamiştir ve kapatamzada

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

JUDO ANKARA 6 yıl önce yorumlandı

başkan bey bukadariddali geldiniz çokda vadlerde bulundunuz ancak karne ortada 1 sporcu kendi hakki ile 1 sporcuda kita kontenjani ile katiliyor vicdanen rahtmisiniz merak ederim

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

AHMET TEKİN 6 yıl önce yorumlandı

syn başkan çankiri skandalini normal bir konuymuş gibi geçiştirmiş akparti iktidarinda yolsuzlik hirsizlik ahlaksizlik yapilmamasi noktasinda hashasiyet gösterirken spor bakanliğina bağli bir federasyonda bu şekil bir olayin olmasi insanlarida cezalandirdim deyip yarişmalra katilmasi nekadar doğru syn başkan

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

bilal göregen 6 yıl önce yorumlandı

bu nasıl bi gazetedir arkadaş siz oraya fatih uysalla röportaja değil direk onu sıkıştırmaya ve kötülemeye gitmişsiniz lütfen bu kadar alçak olmayın

0 Kişi beğendi.