banner954

banner960

banner962

banner965

banner966

Pazarcık siyaseti ve kırılma noktası…

Pazarcık siyaseti ve kırılma noktası…

Mehmet FİSKECİ

08 Kasım 2018, 12:43
Bu makale 202 kez okundu
  

İlçelerde siyasetin nabzını tutarken, bıçak sırtı denilen ilçelerden Pazarcık bugünkü konumuz. Aslına bakılırsa her ilçede seçim bıçak sırtında. Hiçbir partinin garantisi yok. Zira 24 Haziran seçimlerinde oy kaybeden AK Parti, bakalım bu süreçte oylarını geri alabilecek mi, toparlayabilecek mi seçmenden, bunu mahalli seçimlerde görme imkânımız olacak iken, Pazarcık’ta seçim kazanmak zor.

Bıçak sırtı demem ondan.

Hem iktidar kanadında, hem de muhalif cenahta.

Ev sahibinin önceliği olur her zaman. O bakımdan önceliği mevcut Başkan Yakup Hamdi Bozdağ’a vermek istiyorum. Senelerdir bu ilçede başkanlık yapmış, Ankara bürokrasisinden gelmiş, eğitimci Yakup Hamdi Bozdağ, belediyenin ve merkezin imkânları doğrultusunda hizmetler verdi. İlçeye gelen en büyük nimet, doğalgaz. Her ilçeyi analiz ettiğimde, değinmek istediğim mesele şu; insanlara dokunabiliyor musunuz, halka inebiliyor musunuz, halkın başkanı olabiliyor musunuz?

*

Pazarcık’taki yerel gazeteler, ‘Efsane geri döndü!’ denilerek geçmişte (2009 – 2014) belediye başkanlığı yapan CHP’li Kamil Dalkara’nın yeniden aday olması, yeniden halkla bütünleşme adına sahaya çıkması, cenazelere, taziyelere ve düğünlere kadar gitmesi, halkla bütünleşme çabası, vatandaşı biraz daha heyecanlandırdı.

Şimdi Ankara’yı mesken tutan, ancak bir önceki dönemde bugünün milletvekili Ali Öztunç seçilemeyince bunu arkadaşları ile kutlayan Kamil Dalkara, acaba sayın Öztunç’tan onay alacak mı, icazet bulabilecek mi?

Avukat Haydar İkizer daha şanslı gösteriliyor ilçede. Yine CHP’den aday adayı olan diğer bir isim de, ilçede doktorluk yapan Mehmet Muratdağ…

*

Merkez dahil, her ilçede olduğu gibi, Pazarcık’ta da MHP’de tık yok. Lakin bir isim dolaşıyor gündemde, Pazarcık Devlet Hastanesinde memur olan Aydın Menderes Bozdağ’ın da aday olabileceği konuşuluyor ilçede. Yani Bozdağ, Bozdağ’a karşı gibi bir şey bu. Akraba da olsa, aynı soyadı taşısa da…

Bu cenahta gündemin konusu, MHP il Başkanı Ertuğrul Doğan yönetiminin görevden alınması, yeni yönetimin işbaşı yapması. Bunun dışında rüzgâr esmiyor MHP kanadında. Sadece,

*

Pazarcık’ta edindiğim izlenim şu; vatandaş, tabi özellikle AK Partiye oy veren kitle, Kürt bir aday istemiyor. İstese de, istemese de son kararı merkez vereceği için, gösterilen adaya razı olacak herkes. Tutar mı, tutmaz mı, onu da seçmen bilecek.

Ak Parti ilçe başkanlığını sürdüren Mesut Ganidağlı ile ters düşen, Ganidağlı’nın belediye başkan adaylığına göz kırpan hareketleri, niyeti ve söylemleri, Başkan Bozdağ’ı rahatsız etti. Uzun süre, ilçe gündeminden düşmeyen zıtlaşma yaşandı. Ve yaklaşık bir yıl önce Ganidağlı’nın ilçe başkanlığı bitti. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç’un danışmanlığını yapıyor deniliyor.

Ganidağlı yanında, geçmişte birlikte dostlukları olan, yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen, bugünün İŞKUR Müdür Yardımcısı, dünün Yumaklıcerit Belediye Başkanı sevgili Murat Ceyhan da, arkadaşı, kadim dostu Mesut Ganidağlı ile bugün-yarın belediye başkan aday adaylığı için başvuracaklar.

Murat Ceyhan, a kalite bir isim.

De… Bakalım iki dostun bu rekabeti, bu yarışı kime yarayacak?

*

Derken bir sürpriz yaşandı, gazetemizin de yazarı olan sevgili Gökhan Binici, dün resmen Pazarcık’a belediye başkan aday adayı olduğunu açıkladı. Gökhan Binici, nitelikli ve kişilikli bir insan. Senelerdir bu kentin sorunları ile uğraşıyor (özel idare’de iken dahil) şimdi de büyükşehir belediyesinde. Kendisi inşaat mühendisi. Pazarcık’ı ve yöresini iyi tanıyor, sorunlarını tespit etmiş, dersine çalışmaya başlamış bile.

Dün gitti, koç gibi adaylık başvurusunda bulundu. Hem de ilk. İlçe Başkanı Harun Eskigün başvuru evraklarını alırken başarılar diledi, hakkında hayırlı olması temennisinde bulundu.

Binici için ‘Pazarcıklı değil’ iddiaları da geçersiz ve asılsız. Aslen Emiroğlu köyünden. Yetmez mi? Kâfi mi?

Kamuoyunda kabul gördü. Ona inanın, güvenenin sayısı hayli fazla. Rabbim niyetini boşa çıkartmasın!

NOT: Yer kalmadı, birkaç güne kadar devamı gelecek. Daha sırada güzel insan, başarılı eğitimci, ilçenin asil ailelerinden olan sevgili İbrahim Yılmazcan ve diğer isimler var.

Yorum Gönder