banner732

banner740

banner741

banner742

banner726

banner727

banner728

banner729

banner743

banner733

banner744

banner724

ZEYTİN AĞAÇLARINA KIYMAYIN!

11 Nisan 2017 Salı 16:25
Bu haber 888 kez okundu

1978 yılında, Maraş Olayları öncesinde, sol guruplar, eski milletvekili Av. Mehmet Özbaş’ın 16 dönümlük alandaki zeytin ağaçlarını katletmişlerdi.

ZEYTİN AĞAÇLARINA KIYMAYIN!
 Bir zeytin ağacı kaç yılda yetişir? Ben deyim yirmi, siz deyin 15. Her ne kadar iki senede bir meyve verse de, zeytinin, ondan çıkan yağın önemini Avrupa bile bilmiş, bize ısmarlama şarkı bile yaptırmışlar vakti zamanında.“Zeytinyağlı yiyemem aman, basmadan fistan giyemem aman…”

Bizim zeytin yetiştirmememiz için, zeytinyağı yemememiz için, bizim insanlarımızın basmadan fistan giymemesi için bize zamanında ısmarlama türkü bile yaptırdılar.

Zeytini, zeytinyağını kendilerinden alalım, fabrikalarımız basma üretmesin diye. Basma, biliyorsunuz özellikle kadınların giydikleri entarinin ya da şalvarın kumaşı.

Sümerbank Nazilli Basma Fabrikası, zamanında Atatürk tarafından bu amaçla kuruldu. Dışa bağımlı olmaktan kurtulmak için…

ZEYTİN AĞAÇLARININ GÜNAHI NE?

1978 Maraş Olayları öncesinde, dönemin MHP milletvekili, merhum Mehmet Özbaş abimizin 16 dönümlük alandaki zeytin ağacını katletmişlerdi. (7 Mayıs- l978) Kesmişlerdi açıkçası. Sebebi ise, hem zeytin ağaçlarını imha etmek, hem de şehri ayağa kaldırmak. Halkı isyana zorlamak, kışkırtmak, tahrik etmekti amaç.
O zamanlar sağ sol kavgası vardı. Bu zeytin ağaçlarını da, Kümbet’teki 12 Şubat ilkokulunu da solcular yakmıştı. (11 Mayıs 1978) Halkı galeyana getirip, iç kargaşa yaratmaktı amaçları. Aslında bütün bunlar Maraş Olayları öncesi hayata geçirilen provalardı.

Ama şimdi… Zeytin ağaçları konutlar için katlediliyor. İki apartman dikilecek diye, 20 yılda yetişen zeytin ağaçları kesiliyor, açgözlü müteahhitlerin çıkarlarına alet ediliyor. Sonra da zeytinciliği geliştirmek için zeytin fidanları dağıtılıyor vatandaşlara, zeytin üreticilerine. Siz mevcut zeytin ağaçlarının katledilmesine göz yumarsanız, olacağı bu…

Bu katliamı birilerinin durdurması lazım. Ama kim?

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder