banner708

banner712

banner713

banner692

banner718

banner719

banner720

banner721

banner707

VİETNAM'A MARAŞ DONDURMASI GÖTÜREN TEK USTA; YAŞAR KUŞÇU

16 Mart 2017 Perşembe 13:59
Bu haber 678 kez okundu

Amerika, hiçbir zaman kendi topraklarında savaş yapmaz, yapmadı. Ekonomisi daralan, özellikle petrol kaynakları ve diğer yeraltı-yerüstü zenginlikleri azalmaya başlayan bu süper güç, özellikle Orta ve uzakdoğu ülkelerinde hakimiyet kurmak, o ülkelerin zenginliklerine kendine mal etmek istedi.

VİETNAM'A MARAŞ DONDURMASI GÖTÜREN TEK USTA; YAŞAR KUŞÇU
 Bu nedenle, uzakdoğu'nun en gözde ülkelerinden Vietnam'a senelerdir saldırdı, senelerdir bu ülke topraklarında savaş çıkartıp, galip gelmek istedi, hatta Rambo filmlerine bile konu olduysa da, başarısız kalıp geri çekilmek zorunda kaldı.Amerika belki Vietnam'ı alamadı ama bir Maraşlı dondurma ustası, yaklaşık bir yılını verdiği bu uzakdoğu ülkesinde dondurma ile insanların gönlünü fethetmeyi başardı. 39 yaşındaki dondurma ustası Yaşar Kuşçu, (ki halen Kervanhan'da çalışıyor) 8 yaşından beri bu sektörün içinde. Dünyada Amerika'yı yenen tek ülke Vietnam'ın Haci Minh City (Saygon) kentinde çikolatalı, sade ve yeşil çaylı dondurma zevkini aşılamış.

KIZININ HASRETİNE DAYANAMADIKışın yaşanmadığı, bu yüzden dondurma tüketiminin çok olduğu başkenti Hanoy olan Vietnam'a Maraş Dondurmasını ilk götüren Yaşar Kuşçu, "Dondurmamız çok rağbet görürdü. Uzun kuyruklar oluşurda işyeri önünde. Yetiştiremezdik. Yaklaşık bir yıl kaldım, daha fazla kalmak isterdim ancak 7 yaşındaki kızım  Duru Rüveyda'nın hasretine dayanamadım" dedi. 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder