KUMAŞIR GÖLÜ CAN ÇEKİŞİYOR!

26 Ağustos 2015 Çarşamba 15:42
Bu haber 4539 kez okundu

Bir zamanlar Kahramanmaraş halkının, cemrelerin düşmesiyle birlikte en gözde mesire ve piknik alanı idi, şimdi ise bataklığa dönüştü. Kirlilik alabildiğine artarken, eskiden suya girip serinleyenler, bugün bataklığa dönen suya girmekten korkuyorlar.

KUMAŞIR GÖLÜ CAN ÇEKİŞİYOR!
 Dönemin Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, bu güzide mesire alanını kurtarmak, yeniden sosyal yaşama kazandırmak amacıyla, iki yıl önce Tarım Doğa, Çevre ve Kültür Derneğince başlatılan ve Avrupa Birliğinden 10 bin auro hibe kazanan “Kumaşır Gölü bizim gölümüzdür” isimli proje ile ilgili çalışmalar başlatılmış, bunun yanında bu süre içinde göl etrafında yaşayan Hacımustafa köyü ve Gölbaşı obası sakinlerine yönelik eğitim çalışmaları verilmişti.

Hatta, bu doğal güzellikler manzumesi mesire alanını kurtarmak adına bir bayan hemşehrimiz de projeyi üstlenmişti.

Kumaşır Gölü, kente gelen turistlerin merak ettiği noktalardan biri. Malik Ejder Türbesi civarında ve kente çok yakın.


HER GEÇEN GÜN DAHA DA KÖTÜYE GİDİYOR!

Geçmişte insanların piknik ve balık avlama alanı olarak değerlendirilen, yeşil ve benzersiz manzarası eşliğinde dinlenme alanı olarak gösterilen Göl, şimdi bataklık haline geldi.

Görüntüsü ise ürkütücü. İnsanlar bırakın suya girip serinlemeyi, kenarından geçmeye bile korkuyor.

Kurtarılmayı bekliyor iken, bu meselede halen kimsenin elini taşın altına koyduğu yok! Sayın yetkililer, Kumaşır Gölü kurtarılmayı, eski temiz ve piknik-mesire alanı olabileceği günleri bekliyor.

 

Yorum Gönder