banner1078
Öne Çıkanlar K.MARAŞSPOR 1-0 TARSUS İ.YURDU K.MARAŞSPOR 1-1 HATAYSPOR TEMİZLİK PERSONELİNE SAĞLIK TARAMASI grup toplantısı on iki şubat

Bu haber kez okundu.

ÇÖÇELLİ’DE BİR GÜN
 Yaklaşık olarak 1850'lerde kurulduğu söylenen köye bu ikinci gidişimiz. 2005’te örnek köy seçilen daha önce de, Atıf Şirikçi AK Parti il başkanı iken, şimdi Başbakan Yardımcısı olan Veysi Kaynak’ın milletvekilliği döneminde, yörenin akil insanlarından Kamil Çiçek bir iftar vermişti.

Kamil Çiçek, bir çiftçi. Senelerdir vergi rekortmeni olmuş, yıllarını verdiği CHP’den koparak, özellikle Veysi Kaynak ve AK Parti’ye meyletmiş bir gönül dostu. Yörede hatırı sayılan, sözü dinlenen kimse…

Köyde en çok bulgur pilavı, dolma, tarhana çorbası ve köfte yapılmaktadır. Ayrıca ateş üzerinde pişirilen “kombe” yörenin en önemli yiyeceklerindendir.

KÖY GENELLİKLE DAĞLIK VE ENGEBELİ


Köyün her obası küçük tepelerde kurulmuştur. Çevresi eskiden bataklık iken, daha sonraları bu bataklık kurutulmuş ve 1960 yılında halka dağıtılmıştır. Köyün doğusu, güneyi ve güneydoğusu dağlarla çevrilidir. Kuzey ve batısı düz ve verimli bir ovadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde tarım gelişmiştir. Başta pamuk olmak üzere buğday, mısır, şekerpancarı ve domates yetiştirilmektedir. Toprağın büyük bir kısmı suludur. Ayrıca süt ürünlerini, "Çöçelli Süt ve Süt Ürünleri"ne, satmaktadırlar. Çöçelli sütleri keçi sütlerinden oluşmaktadır.

YOLLAR, YİNE YOLLAR

Köyde yaşayan vatandaşların çoğu gurbetçi. Lakin yaz sezonunda köyün nüfusu artıyor, zira gurbetçiler tatil için geldiklerinde, köyün ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Örnek köyün mezarlık bitişiğine başta "morg" olmak üzere çok amaçlı bir bina hizmete açılmıştır. Çiçek ailesinin bu sosyal tesislere hizmeti, katkısı büyüktür. Lakin mali desteğin büyük bir bölümü köydeki gurbetçiler tarafından sağlanmıştır.

Ama yolları rezalet, ilkel. Köy bağlantı yolları delik deşik. Senelerin ihmalini üzerinde taşıyor. AK Partiye ciddi manada destek vermiş köy halkı, bugün için dahi stabilize yolları kullanıyor ve çamur ve tozdan kurtulmak için kum dökülme işlemlerini dahi kendi imkanları ile yerine getirirlerken, belediyelerden hizmet bekliyorlar.


BAĞLAMA GÖLÜ DENEN CENNET

Bağlama Gölü, kirlilik tehdidi altında. Bataklığa dönüşmüş. Biraz da hor kullanım sebebiyle…  Nilüfer çiçekleriyle dikkat çeken, ancak son yıllarda kirlilik tehdidiyle karşı karşıya kalan Bağlama Gölü, korunmayı bekliyor.

Evri mahallesi dağı eteğinden çıkan kaynak suyla beslenen ve Çöçelli köyü sınırları içerisinde kalan Bağlama Gölü, bahar ayında açan nilüfer çiçekleri ve çeşitli kuş türleriyle adeta göz kamaştırıyor. Ancak son yıllarda sürekli kirlilik tehdidiyle karşı karşıya kalan göl, korunmayı bekliyor.

Bağlama Gölü'nün ekolojik açıdan birçok özelliğe sahip olduğunu ve mutlaka korunması gerektiğini söyledi. Gölde endemik bitki ve hayvan türleri bulunuyor. Sarı renkli ve geniş yapraklı nilüfer çiçekleri yetişiyor. Gölde yetişen nilüfer çiçeklerinin Türkiye'nin sayılı yerlerinde bulunuyor. Göl; siyah karabatak, yaban ördeği, yelfe kuşu, arı kuşu gibi onlarca kuş türü için de yaşam alanı oluşturuyor. Bu göl, bu bitkiler ve kuşlar için bir habitat yaşam alanı, mutlaka korunmaya muhtaç.

Ki tabiat parkı olarak ilan edilmesi daha da elzem. Turizm adına önemli bir cennet köşesi. Ancak bu şehirde turizm il müdürlüğü tartışılırken, çevre halkı pek de ümitli değil.

NOT: Misafirperverliği, bizleri köy ve çevre hakkında bilgilendirmesi sebebiyle sayın Kamil Çiçek dostumuza teşekkür ediyoruz. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol