banner749

banner750

banner727

NEŞE’Lİ RÖPORTAJ YA DA YILDIZHAN’IN GECESİ

12 Haziran 2012 Salı 12:44
Bu haber 4425 kez okundu

Şehrimizde, 10 yıldır haftalık olarak yayın hayatını sürdüren Özgür Haber Gazetesi her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Başarı Ödülleri” programının bu yıl 10.sunu gerçekleştirecek.

NEŞE'Lİ RÖPORTAJ YA DA YILDIZHAN'IN GECESİ
 10. yıla özel gazeteye ait wwww.ozgurhaber46.com adlı sitesinde düzenlediği anketle ödül sahiplerini okuyucuları belirleyecek.

Yaklaşık üç haftadır yayında olan “Başarı Ödülleri” anketi ile ilgili ve düzenlenecek olan ödül gecesi hakkında Özgür Haber Gazetesi ve ozgurhaber46.com’un sahibesi Neşe Yıldızhan ile konuştuk.

Öncelikle başarı ödülleri fikri nerden geldi?

İnsanın memleketine hizmet etmesi kadar güzel bir şey yoktur. Kentimizde gazetecilik yapıp ta Kahramanmaraş sevdalısı olmayan bir gazeteci yoktur. Hepimizin çabası memleketimizi gerek ekonomik gerekse de sosyal anlamda ileriye taşımaktır. Hizmetin en iyisini almaktır.

Dolayısı ile Kahramanmaraş’a hizmet edenleri de sevmemek mümkün değil.

Kahramanmaraş adına hizmet eden isimlere birer plaket vererek teşekkür edelim diye düşündük. Aynı zamanda gündeme getirerek örnek teşkil etsin ve daha gayretli çalışalım istedik, derken 10. yıla geldik.


Daha önceleri ödül sahiplerini nasıl beliyordunuz,

bu yıl anket yapma fikri nasıl oluştu.

Daha önceleri maalesef web sitemiz yoktu. Sitemiz yaklaşık bir yıldır yayında. Hepimizin de bildiği gibi internet ve internet gazeteciliği hayatımızın vazgeçilmezlerinden oldu.

Daha önceleri sitemiz olmadığı için ödül sahiplerini yaptıkları hizmetlere göre değerlendiriyorduk. Ancak; bunu tek başıma ben belirlemiyordum. Gazeteci büyüklerimin ve yine halkın tercihi ile veriyorduk. İnternet ortamında değil de reel ortamda kamuoyu araştırması yapıyorduk. En büyük gözlemciler gazeteciler ve halk diye düşünüyorum. 

Bu yıla gelince yani 10. yıl.

Hangi meslekte olursa olsun bazı yıldönümleri gerçekten özeldir. 10. yılda benim için ve gazetemiz ekibi için gerçekten çok özel bir yıl. İstedik ki bu 10. yıl heyecanını bizi bu günlere taşıyan okuyucularımızla birlikte yaşayalım. Sitemizde 1 ay süreli bir anket düzenleyelim ve başarı ödül sahiplerini okuyucularımız belirlesin. İnşallah bu anket çalışmamızı, yayın hayatımız devam ettiği sürece her yıl gerçekleştireceğiz.

Ankette aday olan isimleri nasıl belirlediniz?

Anketin süresi 1 ay ama anket çalışma süresi yaklaşık 2 ay sürdü. Elbette ki sadece Özgür Haber çalışanları ile belirlemedik bu isimleri. Gazeteci büyüklerimizden oluşan bir ekibimiz var. Kanal46 yazarlarından ve arıca benim ustam Karaozan Eshabil Karademir, Cemiyet Başkanımız Abid Vanlı, Kimlik Gazetesi Sahibi Mehmet Fiskeci, Bugün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Faruk Aktemur, Akdeniz Gazetesi Sahibi Mehmet Gedemenli ve yine gazeteci büyüğümüz Akif Arslan’dan oluşan bir heyet.

Bazı kategorilerde zaten farklı isimler yazmak mümkün değil. Örneğin, milletvekili ve STK kategorilerinde farklı isimler olamaz zaten. Bunların dışında olan kategorilerdeki isimleri bu güçlü ekiple birlikte bir kamuoyu araştırması yaparak belirledik.

Anketin süresi neden 1 ay olarak belirlendi?

 

Aslında 1 ay süre ilk duyduğumuzda uzun bir zaman gibi geliyor. Fakat bu sürecin uzun olmadığını anketin seyri ile anladık. Sizlerde takip ettiyseniz anketin yayına girdiği ilk hafta ile şimdiki sonuçlar çok değişken. Peki neden? Anket başlamadan basın toplantısı düzenledik, görsel ve yazılı medyada çıktı. Yaklaşık 20 bin adet broşür dağıttık. Ancak gördük ki yinede haberdar olmayan kişiler var. Bu anlamda onlara da haksızlık yapmamış olduk diye düşünüyorum.


Ankete ilgi nasıl?

Ankete ilgi inanın beklentimizin çok çok üzerinde oldu.  Yaklaşık şu ana kadar ankete katılım sayısı 190 bin kişiyi buldu. Bu çok sevindirici bir rakam.

En sevindirici yanlarından biri de gurbetçilerimiz de oy kullanıyor. Yurtdışında ve yurtiçinde yaşayan gurbetçilerimiz arıyorlar, mail atıyorlar ve gelen yorumlar çok olumlu. Güzel bir çalışma olduğunu ifade ediyorlar. Yine aynı şekilde kentimizde yaşayanlarda. Hatta ankette aday isimlerde, oy sayısı az ya da çok olan fark etmiyor onların yorumları da olumlu.

Ödül sahiplerini halkın seçmesinin daha güzel olacağına inandıklarını söylüyorlar.

Anket mutlaka sizde yeni fikirler oluşturmuştur.

Aslında anketle birlikte halkımızda farkındalık oluşturduk. Vatandaş isimleri sorgulamaya başladı. Vatandaşın ankette aday olan her ismi tanıması elbette mümkün değil. Ama inanın anket başladığı günden beri halkımız oradaki kategorileri ve her ismi sorgulamaya başladı. Örneğin bir STK ‘nın işlevinin ne olduğunu araştırmaya başladı. Kim bu memlekete, nasıl fayda sağlıyor, daha fazla ne yapılabilirliği konuşuluyor.

Anket ne zaman bitiyor ve anket sonuçları ne zaman açıklanacak?

Anketimiz 14 Haziran Cuma günü saat: 21:00 de bitiyor. Sistem 1 aylık ayarlandı son oy kullanma tarihi ve saati bu.

Anket sonuçlarını hemen açıklamayı düşünmüyoruz. Ödül töreninde sürpriz olmasına karar verdik.

Ödül töreninin tarihi bellimive nasıl bir tören olacak?

Ödül töreninin tarihi şu an kesin değil. Ama Temmuz’un ilk haftasına yapmayı planlıyoruz. Yine her yıl yaptığımız formatta olacak. Akşam yemeği eşliğinde canlı müzik ve ardından ödül töreni. İnşallah konuklarımızı memnun edeceğimiz hoş bir seda bırakacak güzel bir program olur.

Okuyucularımıza anketle ilgili başka iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Okuyucularımıza ankete gösterdikleri ilgiden dolayı sonsuz saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Ve her şeyden önce şunu belirtmek isterim ki; ankete aday olan isimler memleketimiz için hizmet eden çok kıymetli saygıdeğer kişilerdir. Kahramanmaraş adına hizmet eden bu memleketin faydasına olacak tek bir çivi çakmış insan dahi ödüllendirilmeyi hak ediyor.

Bizim yaptığımız tatlı bir yarıştır. Halkımızda, anket adaylarımızda bunun farkındalar.

Halkımıza ve ankette aday olan isimlere, hoşgörülerinden dolayı sonsuz saygı ve teşekkürlerimi de sizin aracılığınızla sunmak istiyorum.

Ayrıca bütün meslektaşlarım bu çalışmamızda bizlere destek oldular, size ve sizin şahsınızda emeği geçen herkese saygı ve şükranlarımı sunarım. 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet Erbilir 6 yıl önce yorumlandı

neşe hanım maraş basınımızın en güzel yüzü ve yaptığı güzel işlerle gündeme gelen gurur duyduğumuz bir hanım efendi. allah yolunu açık etsin.

0 Kişi beğendi.