banner1043

Kahramanmaraş - Trabzon kardeş şehir. Bildiğimiz yılların konusu. Peki bu kardeşler küs mü, merhaba etmezler mi, konuşmazlar mı, bir birlerine gelip gitmezler mi, ticaret yapmazlar mı, pozitif tarafta turizm eylem planı içerisinde anlaşamaz mıyız?

*

Yılın belli bir haftası Trabzonlular Kahramanmaraş’a gelse, yöresel ürünlerini hem tanıtmak hem de satış yapmak için stand açsalar. Düşünelim Trabzon caddesinde bir hafta 40/50 kadar stand açsak, karşılıklı Trabzon standları karşısında Kahramanmaraş standları etkili ve mantıklı olacaktır.

Standlar farklı farklı ürünler birde bu alanda horonlar tepilse , ürünler karşılık bulsa,  iletişim ve ticaret başlasa gastronomi, yöresel ürünler eğlenceyle karşılık bulduğu iki kardeşin buluşması olsa, biz de bir hafta Trabzon’daki Maraş Caddesinde açsak, bu standları ve buna kamu ve özel sektörde katılsa, ticari tanıtım ve görüşme standı olsa,  orda bizde folklor ekibimiz, turizm değerlerimiz, ticaret ve gastronomimizle var olsak ne güzel olur değil mi?

*

Bu hem ticareti hem de turizmi canlandırmaz mı? İlerleyen yıllarda buna bir de film eklesek, Trabzonlu kızla Maraşlı erkeğin aşkı, Maraş ve Trabzon arasında bir köprü olsa,  Maraş dondurmacısının, ya da çelik tencerecinin ya da tekstilcinin oğlu olsun, orada ailecek gidildiğinde kardeş şehiriz,  bir arkadaş ya da bir akrabayı ziyaret şeklinde kıza bizim oğlanın gönlü düşse, bir orada bir burada film devam etse. Mekanları tanıtsak,  sonra düğünden sonra gelin yemek yapsa, bizim oğlanın anası beğenmese, şaka ve  şiveli takılmacayla Maraşın yemeklerini saysa, kaynana oğlana “Bu gelin bunları bilmez, Maraşlı kız alsan bilirdi” deyip takılsa oğluna, sonra bir gün kız bizim irişğitle muhlamayı yapıp getirse, “kaynanaya sentez yaptım” dese, beğense falan,filan v.s v.s ne de güzel olur değil mi?

Haydi kardeşler, elimizi taşın altına koyalım,olur mu olur!

*

GÖKHAN  BÜYÜKDERELİ

KÜLTÜR TURİZM OTELCİLER VE GASTRONOMİ DERNEĞİ BAŞKANI

MAİL : gokhanbuyukdereli@icloud.com

İRTİBAT :532 233 18 44

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol