Öne Çıkanlar 15 METRELİK KUYUYA DÜŞEN İNEK KURTARILDI ASFALT EKİPLERİNDEN GECE MESAİSİ KMS KUPANIN ZAFERİ OLMAYA BAŞLADI GEMCİLER GÜVEN METAL GURURUMUZ OLDU!.. Emniyet Müdürü ve 12 Şubattaki İdman maçı…
banner1103

Bu haber kez okundu.

YEDİ GÜZEL ADAM EDEBİYAT MÜZESİ AÇILDI
 Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’nin açılışı İstiklal Marşı’nın okuması ile başladı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Açılış konuşmalarında kürsüye ilk gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, şehirlerin de bir ruhu olduğuna işaret ederek Kahramanmaraş’ın da İstanbul, Kudüs, Şam gibi bir ruhu olduğunu ifade etti.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Rasim Özdenören Bey diyor ki; “İnsanın yolu Maraş’tan tesadüfen geçmez. İnsan, Maraş’a azmederek gider.” der.

Bu güzel şehrimizin ruhunda Anadolu’nun ruhundan süzülen bir terkip var. Maraş; İstiklal Madalyalı şehrimizdir.

Arif Nihat ASYA şiirinde; “Maraş Türkiye’nin kalem kaşıdır / Maraş Türkiye’nin köşe taşıdır / Maraş tarihleri inşa ettiren / Koca Sinanların ustabaşıdır” diye tarif eder.

MARAŞ; KARACAOĞLAN’IN “BİZİM İLLERİ”DİR.

Sezai Karakoç’un “yüreğinin ateş aldığı” yerdir.

Usta Nuri Pakdil’in “düş çoğalttığı” yerdir.

Ashab-ı Kehf’in yurdudur.

Sümbülzade Vehbi Efendilerin, Saçaklızadelerin, Karacaoğlanların, Hafız Ali Efendi’nin, Şeyh Ali Sezai Efendi Necip Fazıl Kısaküreklerin, Aşık Mahsunilerin, Bahaettin Karakoçların, Abdurrahim Karakoçların, Aşık Yenerlerin, Yedi Güzel Adamların yurdudur.

Şiirin ve Edebiyatın başkenti, şairlerin memleketidir.

Maraş’ımız çok eski tarihi bir kent olarak birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, çok önemli olaylara tanıklık etmiştir.

Evliya Çelebi’nin deyimiyle;

“ŞEHR-İ MARAŞ’I ATİKTİR. VİLAYETİ KADİMDİR.”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin, çok takdir edilen, 30’a yakın uluslararası sempozyumun altında imzası bulunmaktadır. “Cahit Zarifoğlu Sempozyumu”, “Uluslararası Maraşîzâde Ahmed Kuddûsî ve Kadirîlik Sempozyumu”, “Milli Mücadele’de Maraş Sempozyumu”, “Selçuklu Döneminde Maraş”, “Antik Çağ Döneminde Maraş”, “Sünbülzade Vehbi Efendi Sempozyumu”, “İslam ve Model İnsan Sempozyumu”, “Mondros Mütarekesi’nin 100. Yılı Sempozyumu”, “Kırk Yılın Hikayesi Sempozyumu” geçen yıl gurur duyduğumuz çalışmalardan biri oldu. Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş’ın tarih, edebiyat, kültür, el sanatları ve sporu gibi çeşitli dallarda yaptığı sempozyumlarda sunulan tebliğleri de kitaplaştırdı.

Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Akif İnan, Nuri Pakdil gibi Kahramanmaraşlı şair ve yazarlarımızın belgesel filmlerini yaptık.

Yine ilimizde 25’ten fazla kütüphaneyi hizmete açarak öğrencilerimizin ders çalışmalarına, gençlerimizin ve insanlarımızın kitap okumalarına vesile olduk.

Sizlerle Türkiye’nin ilk edebiyat müzesi olan Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesinin açılışı dolayısıyla bir araya gelmekten duyduğum mutluluğu belirtmeliyim.

 

KAHRAMANMARAŞ YÜZYILLARDIR HER DÖNEM KÜLTÜR, SANAT VE EDEBİYATLA İÇ İÇE OLAN MEDENİYETLERE BEŞİKLİK ETMİŞTİR.

Asur, Selçuklu, Dulkadiroğulları ve Osmanlı dönemlerinde aşıkların ve şairlerin merkezi olmuştur. Cumhuriyet döneminde de Kahramanmaraş’ın edebiyatla olan yakın ilişkisi devam etmiş ve her biri Türk edebiyat ve düşünce tarihinde önemli etkiler bırakmış onlarca edebiyatçı yetişmiştir. “Kahramanmaraş ekolü” diye adlandırılan başta Nuri PAKDİL olmak üzere Mehmet Akif İnan, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Erdem Bayazıt, Ali Kutluay ve Cahit Zarifoğlu’nun Maraş merkezli başlayan ve sonraki yıllarda devam eden birliktelikleri Hamle, Edebiyat ve Mavera gibi Türk edebiyatının unutulmaz dergilerini ortaya çıkarmış ve bu isimler üzerinden bir neslin yetişmesini sağlamıştır” diye konuştu.

Daha sonra sırası ile Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör, Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Üstad Rasim Özdenören, Üstad Nuri Pakdil, Vali Vahdettin Özkan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Mahir Ünal birer konuşma yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından kurdele kesilerek Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi hizmete açıldı ve başta protokol olmak üzere tüm konuklar müzeyi gezdiler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1098banner1099