Öne Çıkanlar DESTEK BİZDEN BAŞARI SİZDEN TEKNOKENTTE PATENT VE FAYDALI MODEL SEMİNERİ YAPILDI TÜRKÜLERLE YOLDAŞIZ OZANLARLA GARDAŞIZ ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI siyaset

Bu haber kez okundu.

ULAŞ’IN ELİNDEN KELLE, SANATA DÖNÜŞÜNCE…

Hayvan kellesi… Özellikle kuzu kellesinden yapılmış paça… Tabi paça her yerde var, taklitçileri de çıktı, ‘Maraş paçası’ adı altında. Tıpkı dondurma gibi. Ancak hiç biri aslına rücu etmiyor, yani benzemiyor. Dana kellesinden ve dana etinden yapılmış paçanın hiçbir lezzeti, tadı-tuzu yokken, Maraş Paçası, dondurma gibi şehrimizin tanıtım unsuru olup çıktı.

Dondurmadan sonra kelle paçamız da ulusal televizyon kanallarında boy gösterince, ünlü gurmeler, yemek ve lezzet yapım programcıları şehre akın etmeye başladı. Gelmeyenlere bizden alanında marka olmuş ustalar gittiler, ekranlara çıktılar, paçayı tanıttılar.

En çok da Remzi Ulaş, Fahri Usta ile Hacı Fidan bu meselede başı çekerken, Remzi Ulaş’ın kelle sanat müzesini size anlatmak isteriz.

MAĞRALI, MENEKŞE PAÇA VE MÜZE

Mağralı Mahallesinde, Menekşe Paça adıyla ünlenen Remzi Ulaş, içi alınmış ve kurutulmuş küçük ve büyükbaş hayvan kellelerini sanata dönüştürdü. Kelle ve kemikten yapılmış ne ararsanız var müzesinde. Buna atölye demek daha doğru olur. Zira içerisi tıkış-tıkış, daracık yer.

Sanat eseri yaratıyor elindekilerle. Abajurdan plakete, kül tablasından vazoya, ne ararsan var. Yok yok… Memleket dışına çıkıyor, şehrini tanıtıyor, paça’yı anlatıyor, televizyon programlarına çıkıp memleket adına, Maraş adına tanıtım elçiliği yapıyor.

Ama kabul etmek gerekirse, Mağralı, mevcut dükkânı ve müze adını verdiği atölyesi dar geliyor. Belediyelerin milyar ödeyip yapamadığı reklamı, Remzi Usta bir küçük kemik veya kelle ile tüm Türkiye’ye duyurmayı başarıyor ancak ona şans, fırsat ve imkân verilmediğinden, kendi hanesine sıkışıp kalıyor. Açılması lazım. Tarihi konaklardan birinin bu ustamıza, bu sanat adamına tahsis edilmesi lazım.

Kendi imkânları ile yeteneğini de kullanarak oluşturduğu atölyede öyle harikalar yaratıyor ki, yerel yönetimlerin ve valiliğin bu ustamızın elinden tutması şart olmuştur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1021