banner844

banner840

banner841

banner845

banner846

TÜRKİYE İKİNCİLİĞİ KAHRAMANMARAŞ’IN

04 Nisan 2018 Çarşamba 14:00
Bu haber 591 kez okundu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü, Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme kapsamında almış olduğu 122 adet projenin toplam yatırım bedeli olan 64,5 milyon lira ile Türkiye ikincisi oldu.

TÜRKİYE İKİNCİLİĞİ KAHRAMANMARAŞ'IN
banner811
 

TKDK tarafından 21 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirine ilişkin başvuru alım süreci 30 Mart 2018 tarihinde tamamlandı. Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğüne toplam yatırım bedeli 64,5 milyon lira olan 122 adet proje başvurusu yapıldı. Bu sonuca göre Kahramanmaraş, toplam yatırım bedeli açısından programın uygulandığı 42 il arasında ikinci sırayı alarak kent ekonomisine yeni yatırımlar kazandırmak adına ilk ve önemli bir adımı atmış oldu.

İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan yaptığı açıklamada, her zaman daha fazla yatırımı Kahramanmaraş’a kazandırmayı arzu ettiklerini ve bütün çalışmaları da bu hedefi gerçekleştirmeye yönelik planladıklarını belirterek, Kahramanmaraşlı girişimcilerin programa olan ilgisinden ziyadesiyle memnun olduklarını söyledi. Kahramanmaraş’ın en fazla yatırım tutarına sahip ikinci il olmasını da değerlendiren Ceyhan, “Aslında şehrimizin böyle önemli bir sonucu elde etmesi bir tesadüf değildir. TKDK’nın faaliyet göstermeye başlamasıyla beraber kentte proje kültürünün oluşması, İl Koordinatörlüğümüzün yürüttüğü çalışmalar ve desteklenen tesislerin, girişimcilerin önünde birer örnek teşkil etmesi sonucunda bugün Kahramanmaraş’ın programın uygulandığı iller arasında ikinciliği elde etmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Kahramanmaraş’ı kırsal kalkınmanın başkenti yapmak için çıktığımız bu yolda, Kurum olarak çalışanın, üretenin, bu topraklara yatırım yapacak herkesin hep yanında olacağız. Bu vesileyle şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine sağladığı katkılarından dolayı Kahramanmaraşlı yatırımcılarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi. Süt ve et hayvancılığına dair proje başvurularını da 13 Nisan 2018 tarihine kadar almaya devam edeceklerini belirten İl Koordinatörü Ceyhan, bu alanda da önemli yatırımları hayata geçirmeyi planlayan yatırımlar beklediklerini ifade etti.

Kahramanmaraş’a 42 il içerisinde ikinci sırayı getiren projelerin sektörlere göre dağılımı ise; tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinden 93 adet, kırsal turizmden 16 adet, yöresel ürünlerden (3 adet zeytinyağı, 1 adet salça, 1 adet un sucuğu, 1 adet Maraş Çöreği üretim tesisi) 6 adet, su ürünleri yetiştiriciliğinden 1 adet, ve mantar üretiminden 1 adet şeklinde oldu.

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder