banner671

banner663

banner664

banner673

banner674

banner675

banner676

banner677

TARİHİ KONAĞIN RESTORASYONU DEVAM EDİYOR…

10 Nisan 2017 Pazartesi 09:36
Bu haber 632 kez okundu

Afşin’de 1750 yılında dönemin taş ustaları tarafından yapılan tarihi Memoağa Evi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Pınarbaşı mahallesinde bulunan ilçedeki ilk iki katlı evlerden olma özelliğini taşıyan ve Ağaların Evi olarak bilinen tarihi taş konak, Afşin Kaymakamlığı ve Afşin Belediyesi iş birliğiyle müze ev olarak restore edilerek kültür turizmine kazandırılacak.

TARİHİ KONAĞIN RESTORASYONU DEVAM EDİYOR…
banner656
 Mertek ve ahşap döşemelerinde 17. ve 18. Osmanlı Süsleme Sanatının harika örneklerini barındıran tarihi konak müzeye dönüştürülecek. Afşin’in önemli değerlerinden olan Âşık Mahsuni Şerif ve Hayati Vasfi Taşyürek’in bal mumundan yapılan heykelleri ile ilçe tarihini yansıtan cisimler burada sergilenecek.

Meclis üyeleri ile birlikte çalışmaları birlikte inceleyen ve çalışmalar hakkında bilgi veren Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven şunları kaydetti, ”Ömer ağa konağı, Afşin’de tek kalan sivil mimari örneğimizdir. Atıl durumdaydı 2014 yılında çalışmalara başladık. Röleve ve restorasyon çalışmalarını yaptırdık, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kurulundan onayımızı aldık ve ihalemizi yapıp yenileme işlemlerine başladık. Şu an itibari ile yapılan çalışmalarda sona yaklaştık” dedi.

Konakta yapılan çalışmaları özetleyen Başkan Güven sözlerine şöyle devam etti,”

Tarihi yapıya sonradan yapılan eklentiler, projeye uygun bir şekilde temizlendi. Orijinal yapıtlarına göre tekrar imalatı yapıldı. Bayağı bir deformasyon görmüştü mümkün olduğunca en doğal haline inildi. Avlu ve bina içerisinde çeşitli çalışmalar yapıldı ve devam ediyor, şu anda çatıda çalışmalar sürüyor. En sonunda ise küçük kapsamlı restorasyon çalışması yapılacak. Bu binanın en önemli özelliklerinden bir tanesi ahşap süslemeleridir. Bu süslemeler yeniden imal edilip gün yüzüne çıkartılıp özgün hale getirilecek. Çalışmalar sonunda Afşin evi etnografya müzesi olarak Afşin’imize hizmet edecek. Tek sivil mimarı örneği olan bu mekânımızı hayata geçirmekten onur duyuyoruz. Afşinli hemşerilerimizin gurur duyacağı bu mekânda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder