Öne Çıkanlar SÜFYAN EMİROĞLU KURTULUŞ COŞKUSU 96. KEZ YAŞANDI BARO SAVCI KİRAZ İÇİN BİR ARAYA GELDİ DONDURMA FESTİVALİ MÜJDESİ Olimpik gün yürüyüşüne büyük ilgi

Bu haber kez okundu.

OKUMUŞ’TAN ÇOBAN YILDIZI
 1932 yılında doğan, yerel ve ulusal basının da yakından tanığı, bölgenin saygın eğitimci-yazarlarından Mustafa Okumuş, Çoban Yıldızı ile piyasaya 9. eserini sunmuş oldu.

Doğduğu ve çocukluğunu yaşadığı köyündeki çocukluk yıllarına ait,  güçlü hafızasının sandığında muhafaza ettiği anıları sanki yeni yaşanmış gibi hikâyeleştiren Okumuş, eser, anı-hikâye oluşu bakımından Ahmet Rasim’in ‘falaka’ isimli eseriyle benzerlik gösterirken, büromuza kadar gelip eserini bizlere armağan etti, eserin kahramanı için, kitabın arka kapağında şunları yazmıştı; “Hey gidi günler, hey! Zaman ne çabuk da geçti. Yaşamak, o günler ne de güzeldi. Diriydik, heyecan doluyduk. Ayaklarımız yere basmazdı sanki. Seni ilk defa at üzerinde alımlı çalımlı gördüğümde, körpe yüreğimde bir fırtına kopmuş, yüzümü ateş basmıştı. Göz göze geldiğimizde mıknatısa yakalanmış bir metala parçası gibiydim. Beni çekip bir tüy gibi terkine almıştın. Oltaya takılmış balık gibi titriyor, çırpınıyordu yüreğim. Bu mutlu olayın tek tanıdığı çoban yıldızıydı. o benim uğurumdu”


 


ANNESİ HÜSNE OKUMUŞ’A İTHAF!

 

İleri yaşına rağmen kitap yazmaktan yorulmayan, Beyoğlu ve yörenin sevilen, siyalın siması Okumuş, dokuzuncu eserini annesi Hüsne Okumuş’a ithaf ediyor. Ve diyor ki; “İkinci Dünya Savaşının genç Cumhuriyetimizi tehdit etmesi sonucu ilan edilen seferberlik nedeniyle ülkemizdeki açlık, kıtlık döneminde, yokluk içinde üretkenlikleriyle nesline hayat veren, eli öpülesi cefakar Anadolu kadınlarından biri de anam Hüsne Okumuş’tu. Bu eseri rahmet dileklerimle onun anısına armağan ediyorum” derken, eğitimci biri yazarın öyküsünü kitaba taşıyan Türk dili ve Edebiyatı öğretmeni Ahmet Yüzeroğlu ise, kitabın okunması ardından usta yazar Okumuş’un kalemine usulca bir öpücük konulması gerekliliğini dile getirmiş.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol