Öne Çıkanlar dizi BEYOĞLU TAZİYE EVİ AÇILIŞA HAZIR MUHAMMED GEVHER BAKIRCILAR ÇARŞISI TURİZMİN GÖZ BEBEĞİ OLMALI Akbaba Ailesi

Bu haber kez okundu.

KSÜ’DE “MEVLANA VE MEVLEVİLİK” KONFERANSI

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı. Hz. Mevlana’ya öğrencilerinin gösterdiği ilgi ve sevginin kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini ifade eden Rektör Can, Mevlana’nın her biri bir birinden değerli öğütlerinden birkaçını katılımcılarla paylaştı.

Rektör Can Mevlana’nın hikmetli dolu, ‘Sahip olduğum her şeyi kaybettim; ama bu arada kendimi buldum.’ ve ‘Nice bilginler vardır ki gerçek bilgiden, hakiki irfandan nasipsizdirler. Bu ilim sahipleri, bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.’ deyişlerinden hareketle öğrencilere kendilerini tanımaları ve geliştirmeleri hususunda tavsiyelerde bulundu.

Üniversite yönetimi olarak öğrenci topluluklarının faaliyetlerini önemsediklerini ve desteklediklerini ifade eden Rektör Can, öğrencilerin kişisel becerilerine katkı sunan bu tür etkinlikleri üniversitenin imkânları ölçüsünde desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Atabey Kılıç’a ve konferansın düzenlenmesine katkı sunan herkese teşekkür eden Rektör Can, konuşmalarını konferansın verimli geçmesi temennisiyle tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından Kayseri Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atabey Kılıç, “Mevlana Hazretleri ve Mevlevilik” başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi.

Mevlana Celaladdin-i Rumi hazretlerinin hayatına ilişkin bilgiler veren Prof. Dr. Kılıç, Mevlana’nın en önemli eseri olan Mesnevi’nin 25 bin beyitten oluşan bir Kur’an tefsiri olduğunu söyledi.

Mevlana’nın hayatına tesir eden isimler hakkında katılımcıları bilgilendiren Kılıç, Şems-i Tebrizi’nin Mevlana’nın hayatına tesir eden en önemli isimlerden biri olduğunu ifade etti.

Konferans sunumunun ardından üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can tarafından Prof. Dr. Atabey Kılıç’a Kahramanmaraş geleneksel el sanatlarının başlıca örnekleri arasında yer alan oyma ceviz sandık hediye edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol