banner671

banner663

banner664

banner673

banner674

banner675

banner676

banner677

GEÇMİŞİN TADINI GELECEĞE TAŞIMAK

15 Temmuz 2017 Cumartesi 12:39
Bu haber 383 kez okundu

Kentin zengin mutfak kültürünü gelecek nesillere taşıma, kültürel belediyecilik anlayışıyla Dulkadiroğlu Belediyesi'nin başlattığı konak restorasyonu projesinin ilki Mutfak Müzesi olarak hizmete açıldı. Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay'ın seçim vaatleri arasında da yer alan bu kültürel çalışmaların devam edeceği ve yeni konakların restorasyonu için çalışma başlatıldığı bildirildi.

GEÇMİŞİN TADINI GELECEĞE TAŞIMAK
banner656
  

Dulkadiroğlu Belediyesi ve DOĞAKA iş birliğiyle yapımı tamamlanan Mutfak Müzesi, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın da katılımıyla açıldı.
Mutfak kültürünü yansıtan araç ve gereçlerin sergilendiği mutfak müzesi, uyulama alanlarıyla da gelecek nesillere Kahramanmaraş mutfağına özgü lezzetleri aktaracak.
Müzenin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kahramanmaraş mutfağına gösterilen ilginin mutfak müzesi ile tescillendiğini anlattı. Mutfak müzesinin uygulama alanlarının geleceğe yatırım olduğunu aktaran Kaynak, bölgede restorasyon çalışmaların devam etmesi ve turizm açısından ayağa kaldırılmasını temenni etti.
YAŞAYAN BİR MÜZE OLUŞTURULUYOR
Kentin tarihi bölgelerinin yaşayan bir müze haline getirilmesi için yapılan çalışmaları desteklediğini anlatan Kaynak, açılıştaki konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Bazı işler geleceğe yatırımdır. Kahramanmaraş, Anadolu'nun tarihi kadim şehirlerinden biridir. Geleceğimiz olan çocuklarımızı bilgisayar ve tablet gibi teknolojiye mahkum ettiğimiz bu dönemde, kültürümüzü gün yüzüne çıkaran çalışmalar yapmak geleceğe yatırım yapmak anlamına geliyor. Bu anlamda bu güzel mahallenin tarihi dokusunun ön plana çıkarılması çok önemli. Aynı zamanda bu çalışmaların güzel bir turizm ekonomisi oluşturduğunu bilmemiz gerekiyor. Şehrin ev mutfağı kendine has özellikler taşıyan bir mutfaktır. Bu güzel ve zengin mutfağın gelecek nesillere bozulmadan güzel bir şekilde aktarılmasını temenni ediyoruz. Partimizin en önemli işlerinden bir tanesi de tarihi ve kültürel değerlere verdiği değerdir. Ortaya koyduğumuz tüm projelerimizde bunu görebilirsiniz. Bu bakımdan Büyükşehir ve Dulkadiroğlu Belediyemizin ile Valiliğimizin çabalarıyla bu güzel kültürümüzü ayağa kaldırmalıyız. Bu güzel çalışmalarda emeği bulunan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu bölgenin yaşayan bir müze olduğunun altını çizmek istiyorum."
TESCİLLİ BİNALAR RESTORE EDİLECEK
Başbakan Yardımcısı Kaynak'ın ardından konuşan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, taahhüt ettikleri önemli bir sözü daha yerine getirdiklerini kaydetti. Kültürel çalışmaların birçok alanda devam edeceğini anlatan Başkan Okay, özellikle konak restorasyonları konusunda güzel çalışmaların olduğunu aktararak sözlerini şu şekilde sürdürdü: "İlçemizin en önemli zenginliklerinden olan tarihi konakların restorasyonları çalışmaları kapsamında başlattığımız önemli bir çalışmayı tamamlamış bulunmaktayız. Bu güzel çalışmanın ortaya çıkardığı konağımızı mutfak müzesi olarak hizmete açtık. Bu eski mahallelerimizde tescilli restorasyonu bekleyen konaklarımız mevcut. Büyükşehir belediyemizle birlikte bu bölgede bulunan tüm tescilli binaları restore etmek istiyoruz. Restorasyon sonrası kapalı çarşımızın hemen yanı başında güzel bir turizm merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Yine bu bölgeye büyükşehir belediyemizin kazandırdığı demirciler çarşısı ve devamındaki projelerle güzel bir siluet oluşturacağımızı belirtmek istiyorum. Kentimize gelen turistler için bu alanlar güzel bir görsel şölen sunacak. Geniş bir yemek kültürü bulan şehrimizin bu kültürünü gelecek nesillere aktarmak için de projemizi mutfak müzesi ve uygulama alanı olarak belirledik. Bu mekânımızı yemek kültürümüze katkı sağlaması ve yeni nesillere bu kültürün aktarılması amacıyla oluşturduk. Mutfak müzemizin yanında bulunan farklı bir konağın ihalesini yapmaya hazırlanıyoruz. Bu alanı da müze olarak değerlendireceğiz. Bu bölgenin restorasyonu için büyükşehir belediyemizle ortak hareket ediyoruz. Ben bu güzel eserin şehrimize ve ilçemize hayırlar getirmesini diliyorum."

KATILIM VE İLGİ BÜYÜKTÜ

Dulkadiroğlu Belediyesi ve DOĞAKA iş birliği ile yapılan mutfak müzesinin açılışına; TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Ak Parti Milletvekilleri; Uğur Dilipak, Nursel Reyhanlıoğlu, İlker Çitil, İmran Kılıç, Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, İl Başkanı Ahmet Özdemir, Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Onikişubat İlçe Başkanı Fırat Görgel, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, bürokratlar, işadamları, meclis üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder