banner822

banner818

banner814

banner819

banner821

banner823

banner824

AH AYLA, AH! VE AKAN GÖZYAŞLARI

12 Kasım 2017 Pazar 15:30
Bu haber 678 kez okundu

Kahramanmaraşlı Kore ve Kıbrıs gazileri 67 yıl öncesine yolculuk yaptı Kore ve Kıbrıs gazilerinin ‘Ayla’ ile duygusal buluşması Piazza’ya gelen yüzlerce insanı duygulandırdı ve çoğu vatandaş gözyaşlarını tutamadı.

AH AYLA, AH! VE AKAN GÖZYAŞLARI
banner811
Kahramanmaraşlı Kore ve Kıbrıs gazileri, ismi gibi ay yüzlü Koreli küçük kız ile ay yıldızlı bir Türk astsubayının hikayesinin konu edildiği ‘Ayla’ isimli filmin özel gösteriminde 67 yıl öncesine duygusal bir yolculuk yaptı.

Piazza AVM ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından 10 Kasım Atatürk’ü Anma haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘Ayla’ filminin özel gösteriminde Muharip Gaziler Derneği’ni üyelerini ağırladı.

1950’lerdeki Kore Savaşı sırasında Kahramanmaraşlı Astsubay Süleyman Dilbirliği ile Koreli küçük kızın duygusal hikâyesinin anlatıldığı ‘Ayla’ filminin Cinemaximum’daki özel gösteriminde Kore ve Kıbrıs gazilerine,  Garnizon Komutanı 2. Zırhlı Tugay Komutanı Adnan Köşker, Jandarma Komutanı J.Alb. Cafer Öz ve Piazza AVM yetkilileri eşlik etti.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR

Ayla filmini izlerken 67 yıl öncesinde duygusal bir yolculuk yapan Kore ve Kıbrıs gazileri zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı. Kore Savaşı, yılları anılarında canlanan gaziler, sanki o günleri yeniden yaşadı.

KAHRAMANLARI HALA HAYATTA

27 Ekim’de vizyona giren film, 1950'lerde Kore Savaşı'na katılan Türk askerlerinden biri olan Kahramanmaraşlı Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikayesinden yola çıkılarak beyazperdeye taşındı.

Kahramanlarının hala hayatta olduğu 'Ayla' filmi zamansız, mekansız, dil-din ve ırk tanımadan vicdanın nasıl da gerçek bir sevgiyle insanları buluşturabileceğini ve savaşa rağmen gerçek insanlığın nasıl da birleştirici olabileceğini, Türkiye insanının güçlü gönlü ve ruhunu yansıtan bir gözle anlatıyor.

OSCAR’A BİLE ADAY

Yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı, yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, müziklerinde Fahir Atakoğlu imzası taşıyan, başrollerinde ise İsmail Hacıoğlu ve Eric Roberts gibi isimlerin olduğu 'Ayla', dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden Oscar'da “yabancı dilde en iyi film” dalında Türkiye'yi temsil etmek üzere seçildi.

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder