banner758

banner757

banner746

banner727

banner760

Kitap ve Kültür Fuarı, Başkan Erkoç’un önlenemeyen yükselişi

Kitap ve Kültür Fuarı, Başkan Erkoç’un önlenemeyen yükselişi

Mehmet FİSKECİ

11 Ekim 2017, 20:33
Bu makale 338 kez okundu

 

Uluslararası 4. Kitap ve Kültür Fuarı için bugün Kervanhan’daydık. Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Fatih Mehmet Erkoç, 13 Ekim’de, yani fuarın kitapseverlere kapılarını açacağını müjdelerken, hayli keyifliydi. Başkan Fatih Mehmet Erkoç, kitap okumayı sadece boş zamanlarına özgü bir faaliyet olarak değil, hayatın vazgeçilmezi olarak görüyordu. Ki bu meselede şehrimizin yetiştirdiği nadir edebiyatçı-yazarlardan sayın Nuri Pakdil’in deyişi ile, ’okumadığım gün kendimi karanlıkta hissediyorum’ yaklaşımından hareketle, Anadolu’nun en büyük kitap ve kültür fuarını törenle açacağını basın mensuplarına duyururken, doğrusu gözlerinin içi parlıyordu.

*

Kitap ve kültür fuarı etkinliklerine her geçen yıl bazı isimler, yeni yayınevleri katılıyor, fuar daha da zenginleşip, anlamı ile bütünleşiyordu. Kent halkı, bu tür etkinliklere aç ve yaşamı için ihtiyaç görürken, bunun en canlı şahitlerini dondurma festivali ve Ankara’daki tanıtım günleri gösterebiliriz.

Düşünün, on gün sürecek fuara şehir dışından 160 şair ve yazar, şehrimizden de 102 şair-yazar katılacak. Toplam 262 değerli isim ve o kadar da yayınevi…

Yine düşünün, bu insanlar otellerde konaklayacaklar, lokantalarda yemek yiyecekler. Belki bazıları belediyemizin özel misafiri olacaklar, ağırlanacaklar ama kent ekonomisine canlılık gelecek, bizi bilmeyenler tanıyacak, şehrimizi görmeyenler gittikleri yerlerde kültürü, tarihi, doğası, rengi ve dokusu ile anlatacaklar.

Bizim tanıtım elçimiz olacaklar. Gönüllü…

*

Başkan sayın Erkoç, kentin tanıtımına büyük önem veriyor. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, özellikle bu yılın başından itibaren, sayın Erkoç bu şehri şantiye alanına çevirdi. Nereye baksanız kepçeler, dozerler, diğer araçlar.

Geçenlerde Turaç’ta, Mehmet Sabancı kardeşimizin onur konuğu için, yaklaşık 1,5 saat hizmetlerini anlattığında, hiç sektirmeden, yorulmadan, bıkmadan dile getirdiğinde, ben not almakta zorlandım, sayın Erkoç anlatmaktan yorulmadı.

Temposu, performansı mükemmeldi Allah için.

*

Demem o ki, on sürecek kitap ve kültür fuarı, yine şehrimizin adını ön plana çıkartacak. Yine ulusal televizyon kanalları başkanın etrafında pervane olacaklar, onunla canlı röportaj, haber yapabilmek için yarışa girecekler, Türkiye bir kere daha Kahramanmaraş’ı konuşacak.

Başkan sayın Erkoç toplantıda şunu da söyledi. “Biz dondurmanın başkentiyiz. Ancak şairin, şiirin, kültür ve sanatında başkentiyiz.”

Bu doğru ve haklı bir tespitti.

Hele, kahvaltı sırasında dağıtılan broşür vardı ki, nefis hazırlanmıştı. Fuara kimlerin katılacağı, isimleri, tarihleri de yazılıydı. Bu broşürü hazırlayanları ayrıca tebrik ediyorum.

Basın biriminin değerli müdürü sayın Cengiz Berberoğlu, şefi Abdullah Kekil ve diğerleri, bu etkinlik içini dört dörtlük bir hazırlık yapmışlardı.

Başkanlarının yüzünü kara çıkartmamak, yere eğdirmemek adına.

Teşekkürler arkadaşlar.

*

Bu arada, ‘Şuaranın yaşayan yüz’ü’ isimli şairler şehrinin 100 şairinden 100 şiir isimli kitap da harikaydı. Bu kentin evlatları, bu kentin yetiştirdiği değerli isimlerin şiirlerinden oluşan kitap, hazırlık, baskı ve içerik bakımından da zengindi. Büyükşehir Belediyesi, kültür hizmetlerine bir yenisini eklerken, Başkan Erkoç önsözünde; “yakın veya uzak tarihimize göz atan herkes neden Kahramanmaraş’a ‘edebiyatın ve şiirin başkenti’ dediğimizi anlayacaktır. Edebiyat tarihi dönem veya kuşaklara ayrılarak incelendiğinde, her dönem veya kuşak içinde etkili ve öncü olmuş bir Kahramanmaraşlı şair görülecektir” diyerek kitabın önemini ortaya koymuş, fuarın anlamına anlam katmıştı.

Teşekkürler sayın Erkoç. Bizi bir kere daha kitapla, kültürle buluşturduğun için!

                                                                                            

Yorum Gönder