Kabul edelim ki, bir kadın olarak itiraf ediyorum, günlük saatlerimizin önemli bir bölümü kozmetik ürünü satan mağazalarda, kuaförlerde geçiyor. Bir de cep telefonumuzla oynamaktan, oyalanmaktan…

Kendimden biliyorum en azından.

Öteden beri söylenir, ‘Çirkin kadın yoktur, güzel olmasını bilmeyen kadın vardır!’ diye. Ben de uzun aradan sonra, kalktım bizlerle, kadınlarla, güzellik ile ilgili bir köşe yazısı yazayım dedim. Eh, bayram da geride kaldı nasıl olsa, işimizin başına döndük, güzel görünme, beğenilme arzusu ile teselli bulan biz kadınlar, önemli olanın olmak değil, görünmek olduğu ilkesinden yola çıkarak, güzelliği kimliğin damgası haline getirdik.

Sosyal medyada bile, güzel-bakımlı olmazsanız, ‘like’ beğenilme alamıyorsunuz.

 Ne alaka ise…

*

Aslında görünmek de yetmiyor, görünmenin tek kıstası, daha güzel görünmek sayılınca, kendimizi mutlu insanlar sınıfına katıyoruz!

Yine ne alaka ise!

Ve kimse kusura bakmasın, bunun yolu da ınstagram’dan geçiyor.

Ve hepimiz cep telefonlarına mecbur, mahkûm!  Beğeni sayısı güzelliği tescilliyor artık!

Ve artık saklamaya gerek kalmadı, bu salgın hastalık haline geldi.  Ve güzel görünme, beğenilme arzusu, tüketim endüstrisi güzelliği hiyerarşiye dönüştürdü maalesef!

*

Ah şu sosyal medya, lanet olası şey!

Bugün itibariyle bir gözetleme kulesi haline gelen sosyal medya, kadınlardan itaatkâr beden istiyor, yani kadın ‘ölçüye’ boyun eğdiriliyor.

Ve biz kadınlar, bu yüzdene tüketim kültürünün değişmez müşterileri haline geliyoruz. Kendimizi ya kuaförlere teslim ediyoruz, ya da kozmetik ürünleri satan mağazaların daimi müşterisi…

Hepimiz de aynanın karşısında vakit öldürüyoruz saatlerce. Evden çıkarken, eşlerimiz de bu yüzden ifrit oluyor zaten!

Makyajsız çıkmıyoruz dışarı. Makyaj dedim de aklıma geldi, kelime anlamı nedir biliyor musunuz! Aldatmak…

Kendi kendimizi aldatıyoruz herhalde, belki de…

*

Biz bize ait değiliz aslında. Bekâr olsun, evli olsun, hepimiz filtreli güzellik peşindeyiz. O nedenle de güzelliğe para harcamayan kadın, üzerinde büyük baskı oluşturuluyor.

Çünkü kadında özgüven yok!

O yüzdende toplum içinde çatışmalarımız eksik olmuyor, hepimiz de flitreli güzelliğin birer müdavimi olarak yaşayıp gidiyoruz!

Geçmiş bayramınızı kutluyorum, esenlik ve mutluluk dileklerimle…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol