banner758

banner757

banner746

banner727

banner760

Ilıca, mezbahane, Hanefi Mahçiçek, Ahmet Özdemir, yol meselesi ve Fırat Görgel…

Ilıca, mezbahane, Hanefi Mahçiçek, Ahmet Özdemir, yol meselesi ve Fırat Görgel…

Mehmet FİSKECİ

12 Haziran 2018, 12:54
Bu makale 378 kez okundu
 Pazar günü, siyasilerin yoğun tempoda sahada olduğu bir günde, tatil, sağlık ve turizm mahallesi Ilıca’da açılış vardı. Onikişubat Belediyesinin başarılı Belediye Başkanı sayın Hanefi Mahçiçek’i yalnız bırakmak, bu mutlu gününde sevincine, mutluluğuna ortak olmak düşüncesiyle Ilıca’daydım.

(Aslında ben de bu mahalleden sayılırım)

Önce esnaf ziyareti ile başladı Ilıca’daki saatler. Esnaf, Başkanları sayın Hanefi Mahçiçek’i aralarında görmekten, sorunlarını dinlemekten son derece mutluydular.

Bürokraside, yerel yönetimlerde ve siyasette gösterdiği başarısını, bugün başkanı olduğu model ve modern ilçe Onikişubat’ta sürdürmeyi amaçlayan ve bunu ziyadesiyle başaran Hanefi Mahçiçek, İller Bankasından gelen, ancak çalışanların maaşını karşılayabilen para ile bugünlere getirmedi ilçesini. Kaynak üretmek, kaynak yaratmak konusundaki deneyimi, yıllara sığan tecrübesini konuşturdu, çalışanların maaşları dışındaki hizmetleri ile de gurur duyulacak, iz ve eser bırakacak projelere imzasını atınca, Ankara da farkına vardı yaptıklarının…

*

Aslında Ilıca’da mezbahane vardı ancak ilkel şartlarda kesiliyordu hayvanlar. Hijyenden uzaktı. Bu da kasapları, et alan müşterileri rahatsız ediyordu kuşkusuz. Bu gerçeğin farkına varan Başkan Mahçiçek, uzun zamandır tasarladığı projeyi pazar günü hayata geçirince, bir kere daha Ilıca sakinlerinin takdirini kazandı.

Sakin, rahat ve kendinden emin konuşuyordu. Tane tane… Dinlerken insan dinleniyor, huzur buluyordu. Sonra verdiği rakamlar ilginçti. Gelen paraya bakıyorsun, harcamaya bakıyorsun, burada Mahçiçek’in plan-proje kişiliği ve yeteneği ortaya çıkıyor.

Öte yandan, sadece Ilıca yöresinin değil, bölgesindeki tüm yerleşim alanlarının, orada yaşayan insanların sevgilisi haline gelmişti. Öğrendiğim kadarıyla, daha hayata geçirecek çok projesi vardı. Hele şu Hasancıklı karşısında yapımı süren rekreasyon alanı, ilçeyi, hatta şehri uçuracak proje olarak karşımıza çıkıyordu ki, yaklaşık 600 dönümlük alan, bir sosyal yaşam alanı olacaktı. Bölgede eşi benzeri olmayan.

*

Başbakan eski yardımcısı sayın Veysi Kaynak rahatsızlanınca, bir ara mahallede dinlendi, sonra merkeze dönmek zorunda kaldı. Ancak yol için halka söyleyeceklerinde benim her zaman takdir ettiğim Onikişubat İlçe Başkanı sayın Av. Fırat Görgel biraz tutuktu. Bunu ramazana ve heyecanına bağladım.

Siyaseti bilen, mesleki sabıkası olmayan, kişiliği, kariyeri her şeyin üzerinde olan sevgili Fırat Görgel’in sayın Veysi Kaynak adına,  Ilıca halkını yakından ilgilendiren yol meselesinde, halkı ikna edemediği kanaatindeyim. Zaten Ilıca sakinlerinin çıkarttığı anlam da bu yöndeydi.  Verdiği rakam, isimler ve tarihler açılışa katılanlar üzerinde acı burukluk yarattı.

*

Finali sayın Ahmet Özdemir yaptı. Şiir tadında konuşuyordu. Her zamanki haliydi. Henüz milletvekili değildi ama vekil olmaya günler kalmıştı. Nihayetinde ikinci sıradaydı. Siyaset dersi verir gibi konuştu. Rahat, güven verici konuşmasında, hem seçimleri değerlendirdi, muhalefetin aymazlığından söz etti, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Partinin 24 Haziran seçimlerinde büyük hamle yapacağının altını çizdi.

Netice itibariyle, Pazar günü Ilıca özlenen, tarihi günlerinden birini daha yaşadı.

Yorum Gönder