Televizyon haberlerini açıyorsunuz, gazetelerin sayfalarına göz gezdiriyorsunuz, insan sağlığı için önemli olan ilaçların artan fiyatları ve yoklukları ilk haber olarak acıkıyor karşımıza.

Vermidon. Örnek olarak veriyorum. Ağırı kesici. Bırakın kendisini, muadili bile bulunmuyor. Bunun gibi kaç ilaç var bulunmayan, üstelik de fiyatları her geçen gün zamlanan.

Ciddi bir ilaç yokluğu içindeyiz. Ve bu tablonun her geçen gün derinleşeceğine dair yorumlar, haberler çıkıyor iken, bu krizin sorumlusu kim, kimse çıkıp da ayranım ekşi demiyor, kabahati üzerine almıyor.

Eczacılar da…

Eczacılar hastalara, yakınlarına ilaç veremiyorsa, hastalar ihtiyaçları olan ilaçlarına ulaşamıyorsa, bunun sebebi hâlihazırdaki ilaç fiyatlandırma politikası olarak gösteriliyor. 14 senedir güncellenemeyen ilaç fiyat kararnamesi de en öne çıkan problem olarak yorumlanırken, yerli ilaç politikalarının istenen düzeyde olmaması da bir başka gerçek olarak çıkıyor karşımıza.

*

Derken…

Türk Eczacılar Birliği 43. dönem olağan büyük kongre delegasyonu yayınlandı. Yayınlanan delegasyonda ilaç yokluğunun sorumlusu eczacılar gösterilmez iken, ilaç fiyatlandırma politikalarının derhal, acilen güncellenmesini istediler.

Etkin bir üyesi olan Türk Eczacılar Birliğinin delegasyonu gazetelerde çıkınca, sektörün önemli ismi, Eczacılar Odası Başkanı sayın Dr. Bahtiyar Murat Aras’ı aradım, ‘ne oluyor!’ diyerek.

Sıkıntının büyüklüğünü anlattı. Birliğin yayınladığı delegasyonun altına imzasını atabileceğine vurgu yaparken, “Derinleşmekte olan bu kriz karşısında kamuoyunu uyarmak bizim görevimiz, çünkü halk sağlığını korumakla yükümlüyüz, varlık nedenimiz bu. Bunu yaptığımız için günlerdir mesleğimizi ve meslektaşlarımızı itibarsızlaştırmaya yönelik tutumlar ile karşı karşıyayız. Eczanelerimize denetimler düzenleniyor, meslektaşlarımız susturulmaya çalışılıyor ve hedef gösteriliyor. Bu tavrı kabul etmiyoruz” demişti.

*

Hayati derecede önem taşıyan, insan sağlığını birebir tehdit eden ilaçlar eczanelerde bulunamıyor. Kanser ilacı mesela… Delegasyondaki (açıklama-duyuru) cümlelerin aynısını aktarıyor, okumayanlar içini yinelemekte yarar var, çünkü sapın Başkan Bahtiyar Murat Aras, toplumsal duyarlılıkları ve hassasiyetleri olan bir başkan, sivil toplum kanaat önderi.

Döviz artışının bunun en büyük unsuru olduğuna değindikten, ilaç krizi ile ilk kez karşı karşıya kalmadıklarının da altını çizdikten sonra; “Döviz kuru her geçen gün arttıkça, ilaç fiyatlandırmasına esas olan kurun seyri değiştikçe, aradaki makas giderek açıldıkça, piyasada bulunmayan ilaç sayısı günden güne artış gösteriyor. Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmaları şubat ayında ilaç kurundan anlaşana kadar pek çok ilacı temin edemiyoruz, hastamıza ilacını ulaştıramıyoruz!” derken, bir yerde sektörden sorumlu birisi olarak, hassasiyetini ortaya koyuyor ve etkili ve yetkili kimseleri bir anlamda uyarıyor.

Sayın Aras’ın sesine kulak verilmeli.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol