banner746

İhracat rakamları tamam da, ithalat rakamlarından ne haber Serdar bey!

İhracat rakamları tamam da, ithalat rakamlarından ne haber Serdar bey!

Mehmet FİSKECİ

12 Ocak 2018, 16:07
Bu makale 371 kez okundu
 Geçen hafta içinde, TSO’dan gelen haber elbette bizleri mutlu etti, sevindirdi. Tarım kentinden sanayi kentine yönelen ve bu süreçte ciddi mesafeler kat eden şehrimizde, sanayi sektörü hızla büyümeye devam ederken, tabi yatırımlar hız kesmedi, istihdamlara ara verilmedi, içimizden vergi rekortmenleri çıkarken, ihracatta hedef tutturmamız, rakamları büyütmemiz kuşkusuz gurur verici.

İhracat dediğiniz, Türkiye’nin, tabi bizim de yurt dışına sattığımız mal. Tabi ihracat demek, mal demek, para demek, kazanç yani.

Önemli olan hedef tutturabilmek. Kim başaracak bunu, işletmelerimiz, fabrikalarımız.

Ben şehrimin sattığı ürüne, mala ve parasına bakarım. Ha onların cebine girmiş, ha benim. Neticede kazanan esnafımız, Kahramanmaraş olacak.

*

Konumuz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı sayın Serdar Zabun! Sanayici değil, ticaret adamı. Ama senelerdir hem sayın Mehmet Balduk gibi bir karizmanın, bir marka değeri yüksek sanayicinin, hem de sayın Kemal Karaküçük’ün yardımcısı olarak herhalde epey öğrenmiştir bu işleri diyerek, meselenin özüne gelelim isterseniz.

Sayın Serdar Zabun, sattığımız malalarla, ihracat rakamları ile ve döviz tutarı ile ilgili haberleri gönderiyor bize. Biz de sevinçle, gururla sitemize, gazetemize servis ediyoruz.

Aslında sorun sattığımız malda değil, aldığımız malda. Yani işin ithalatı cephesine bakacaksınız. Ben sanayici değilim, ekonomiden anlamam, anlamam da aklın yolu bir birader, önemli olan az alıp çok satmak değil mi?

*

Değil işte. Mecbursun. Sattıklarınızın üzerine milyar dolarlara koyup, mallar alındı, alınacak. Peki, biz ne anladık bu işten? Parayı nereden bulduk. Bankalara dibine kadar borçlu olmayan fabrika gösterin bana! Biz bugün için dahi Rusya’ya domates satmak için uğraşırken, kullandığımız cep telefonlarına bakın bir. İthalata, yani dış alıma sırtımızı dayadık, ürettiklerimiz, ihracatımız arada kaynayıp gidiyor. Montaj ile de para kazanılmaz ki azizim!

Et ithal ediyoruz, zeytinyağı da girdi devreye, eh memlekette davar da çok saman da ithal edelim, vazgeçtik Brezilya’dan, Amerika’dan pamuk almayı, hemen dibimizdeki Özbekistan ve Hindistan’dan pamuk, tekstil ürünleri ithali için çaba gösterirken, sayın Serdar Zabun, biraz da bunları gündeme getirsen, yani bardağın dolu tarafından çok, boş kalan kısmını da göstersen, anlatsan bize, daha çok mutlu olacağız.

*

Malum, önümüzdeki Nisan ayında TSO başkanlık seçimi var. Kim aday olur, kim koltuğa oturur, söylemlerini sırf ihracat rakamları üzerinden sürdürüp gündemde kalmayı yeğleyen ‘Serdar Zabun seçilir mi?’ diyorsanız, ben bilmem, merkez bilir.

Bilsem zaten gider koltuğa ben otururum! 

Yorum Gönder