banner1148
Öne Çıkanlar ÇAĞLAYANCERİT YOL İNŞAATI BAŞLIYOR HA YARIN! SANKO OKULLARI ÜÇ PROJESİ İLE TÜBİTAK YARI FİNALİNDE ZOR OYUNU ŞADİ BOZDU ! dizi

Bu haber kez okundu.

 YENİ TRAFİK LEVHALARI GELİYOR

LEVHA SAYISI 243'E ÇIKACAK

Vatan'dan Mehmet Ali Demir'in haberine göre, Türkiye’de karayollarında gündelik hayatta ihtiyaç doğan yeni bazı trafik işaretleri, standart trafik işareti kapsamına alındı. Bu çalışma kapsamında bazı işaretlerin güncellenmesine de karar verildi. 211 tane olan trafik işaret levhası sayısı yeni levhalarla birlikte 243’e çıkacak.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Cesur Sürücü Kursu Genel Müdürü Mustafa Kır; “2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 7.Maddesi ile Karayolları Genel Müdürlüğü’ne verilen göreve dayanılarak trafik işaretleri el kitabının güncelleştirilmesine devam edilmekte olup bu çalışmalar doğrultusunda standart kapsamına alınan yeni trafik işaretleri levhaları tüm kurslara resmi yol ile gönderilmiştir.” Dedi.

Yapılan yeni düzenlemenin önemine değinen Kır, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu işaretlerin derslerde ve direksiyon derslerinde görsel olarak anlatılması kursiyerlerin menfaatine olacaktır. Ayrıca sürücü kurslarının Teori derslerinde kullanılan yeni trafik işaretlerinin eklenmesi gerekmektedir. 24 Mart 2015 tarihinde yenilenen MTSK sınavı yönetmenliğinin ilgili maddeleri gereği komilerin tek hamlede geri geri girerek ikim hamlede kaldırıma uzaklığı 50 cm den fazla olmayacak şekilde park yapmayı D sınıfı araçlarda geri geri park yapma işlemleri ise Romenli tekniği olmalı belirlenen alana park yapmayı, sınavı hangi işyerinde görevlendirilen başkan ve üyenin araçtaki yerlerinin 7 kursiyerden sonra değiştirmesi direksiyon dersi uygulama değerlendirme komisyonu üyelerinin geri geri park etme alanında araçtan inerek park etme girişim uygunluğunu değerlen dirilmesi, Sınav görevlilerinin çalışmalarını engelleyen kursiyerin dört ay sınav halinden men edilmesinin yanında direksiyon vote öğretmenlerinden de sınava müdahale edenlerin bir yıl süre ile sınavdan görev almaması, sınavda kusuru bulunan komisyonların ömür boyu sınav göre alamamasının yumuşatılarak 1 yıl a indirilmesi gibi yenilikler getirilmiştir.  Ayrıca direksiyon sınavlarının ne şekilde yapılacağı hususunda M.E.B özel Öğretim kurumları Genel Müdürlüğüne hazırlanan Direksiyon Eğitim Ders  uygulama ve değerlendirme sınavı videosunun kursiyerlere ve direksiyon usta öğreticilerine izlettirilmesi kursiyerlerin sınav konusunda daha da bilgili olmaları sağlanmalıdır.” Diye kaydetti.

İŞTE YENİ LEVHALAR

- TRAFİK SIKIŞIKLIĞI; Bu işaret levhası yolun ilerideki kesiminde trafik sıkışıklığı olabileceğini ve sürücülerin hızlarını düşürmeye veya durmaya hazırlanmaları gerektiğini belirtmek için kullanılacak. Levha aynı zamanda sürücülerin alternatif yolları değerlendirmesi için de kullanılabilir.

- TRAMVAY HATTI İLE OLUŞAN KAVŞAK: Bu işaret levhası yolun bir tramvay hattı ile kesiştiğini, sürücülerin hızlarını düşürmeleri ve tramvaya yol vermelerini belirtmek için kullanılabilir.

- PARK YERİ (Metrodan yararlanacaklar için); Bu işaret levhası metrodan yararlanmak isteyen sürücüler için tahsis edilmiş park yerini belirtmek amacı ile kullanılabilir. Tramvaydan yararlanacaklar için ise altına tramvay sembolü ile belirtilir.

- YÜKSEK GERİLİM HATTI; Bu panel levha dikkat işaret levhasının altında kullanılır. Tramvay hattı ve elektrik hatları altından geçen araçlar için bir tehlike bulunması durumunda, yüksek gerilim hattı hakkında uyarıda bulunmak için kullanılır..

- ÇIKIŞI OLMAYAN YOL; Sürücülerin kavşaklara yaklaşırken çıkışı olmayan yollara dönerek trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemek amacıyla kavşak yaklaşımlarında kullanılabilir.

- RAMPALI YAYA GEÇİDİ; Konulduğu yerde, rampalı (merdivensiz) yaya üst geçidi bulunduğunu belirtir.

- YAYA ÖNCELİKLİ YOL; Özel trafik kurallarının geçerli olduğu yaya öncelikli yolların girişlerini belirtmek için kullanır.

1- Yayaların yolun bütün bir kesimini rahatlıkla kullanabilecekleri ve yol üzerinde oyun oynamalarına izin verildiği,

2-Sürücülerin bu yol kesiminde kesinlikle 20/km saat hızını geçemeyecekleri

3- Sürücülerin yayaları riske atmayacaklarını ve herhangi bir engelleyici davranışta bulunmayacaklarını, gerektiği taktirde duracaklarını,

4- Yaya öncelikli yollar ile diğer yolların oluşturduğu kavşaklarda, yaya öncelikli yollardan çıkan sürücülerin diğer yollardan gelen sürücülere yol vereceğinin anlaşılması.

- AĞAÇ ENGELİ; Büyük araçların (kamyon, otobüs, tır vb.9 yola doğru uzanan ve sarkan ağaç dallarına çarpma olasılıklarının bulunduğunu belirtmek üzere dikkat işaret levhası ile birlikte kullanılır. Tehlikenin yönü levhada belirtilir.

- ASKERİ ARAÇ; Dikkat işaret levhası ile birlikte kullanılarak, seyredilen yol üzerinde ağır ilerleyen askeri bir araç olabileceğini ve hızın düşürülmesi gerektiğini belirtir.

-ELEKTRONİK DENETLEME; Konulduğu yol kesimlerinde elektronik cihazlarla hız ihlali, hız koridoru ihlali, trafik ışığı ihlali, trafiğe yasaklanmış alan ve şerit ihlali, v.b. kontrollerin yapılmakta olduğunu , ihlaller nedeniyle cezai işlemler yapılabileceğini bildirir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1147