Öne Çıkanlar BENDEKİ YERİ AYRIDIR.” KUDUZ MÜCADELESİNDE HAVADAN AŞILAMA PROJESİ SİGARA İZMARİTİ YANGINA SEBEP OLDU SANKO KARKAMIŞ KAZILARINA SPONSOR OLDU ÖĞRENCİLERE MESLEK SEÇİMİ ÖNERİSİ

Bu haber kez okundu.

TÜRKOĞLU, BÖYLE FESTİVAL GÖRMEDİ
 Başarılı ilçe belediye başkanlarının başında gelen Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, her geçen gün çıtayı biraz daha yükseltiyor..

Festivale 25 ülkeden bin 100 sporcunun katılımıyla başlarken, TRT‘nin Diriliş Ertuğrul Dizisinin oyuncularında katıldığı Kahramanmaraş'ta, 2. Uluslararası Türkoğlu Avasım Geleneksel Türk Oyunları Festivali ile halk hem ilk kez karşılaştıkları muhteşem bir festivali sindire sindire yaşadı, hem de birbirinden değerli sanatçıların güzel yorumlarıyla müzik dinlemenin tadına vardılar.

Türkoğlu Kaymakamlığı, Türkoğlu Belediyesi ve Türkoğlu Avasım Geleneksel Okçuluk Derneği işbirliği ve Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle düzenlenen festivalin açılışı nedeniyle kortej yürüyüşü, mehteran gösterisi yapıldı.

HİZMET, FESTİVAL TÜRKOĞLU’NA YAKIŞIYOR

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, Türkoğlu Belediyesi 23 Nisan Parkı'nda yaptığı konuşmada, festivalin önemine dikkat çekerek emeği geçenleri tebrik etti. Geleneksel sporların önemine dikkat çeken Güvenç, "Geleneksel sporlarımızın tanıtıldığı, gönül coğrafyamızdaki tüm insanların bir araya geldiği, tarihin canlandırıldığı, geleneğin ayağa kaldırıldığı bir festivale şahitlik ediyoruz. Bu anlamada bu organizasyonu yapan değerli kardeşlerime ne kadar teşekkür etsek azdır." dedi. Güvenç, bir yerde birlik ve beraberlik, ortak çalışma kültürü varsa o yerde, o beldede güzel işlerin olacağını, Türkoğlu'nun da bunun güzel bir örneği olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Siyaset kurumuyla, devletiyle, belediyesiyle, meclisiyle, muhtarlarıyla sivil toplumuyla kardeşlik duyguları içerisinde çalışıyoruz ve büyük başarılara imza atıyoruz. Bu birlik ve beraberlik devam ettikçe hiç şüphe yok ki şehirlerimiz daha yaşanabilir hale gelecek. Şehirlerimiz daha çok tanınacak, hiç şüphe yok ki şehirlerimiz marka değeri çok daha yukarılara çıkacak. Yol bizim, menzil bizim, şehir bizim ve insan bizim." diye konuştu ve bu başarılı etkinliğinden ötürü Başkan Okumuş’u tebrik etti.

5 BİN YILLIK GELENEKSEL SPOR

Türkoğlu Kaymakamı Serdar Kartal ise ikincisini düzenledikleri festivalin geçen yıl 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle yapılamadığını dile getirerek "5 bin yıl öncesinden bu sporlarımız Türk milletinin bugüne kadar geliştirerek getirdikleri sporlardır. Özellikle okçulukta İslam öncesi Türk tarihinde part atışı denilen at üzerinden atışlar yapılmadan bir generale Tarkan ünvanı verilmezdi. Yine İslamiyete girdikten sonra Peygamberimizin hadisleriyle de ok atmanın ve sporun önemi bir kez daha vurgulanmıştır. Ecdadımız zamanında bu geliştirilerek özellikle Fatih Sultan Mehmet Han zamanında zirvesine ulaşmıştır." diye konuştu.

Belediye Başkanı Osman Okumuş da belediyeciliğin Türkoğlu'nda en güzel şekilde icra edilmekte olduğunu söyledi. Sosyal belediyeciliğin önemine dikkat çeken Okumuş, bu festivalin Türkoğlu için ismine layık bir şekilde tuttuğunu kaydetti. 9 Temmuz'a kadar sürecek festivalde güreş ve okçuluk yarışmaları yapılacak.

Başkan Okumuş: “Her geçen yıl çıtayı yükselterek devam edeceğiz, Kahramanmaraşlıları festivalimize bekliyorum,” ifadesini kullandı.

Festivalin ilk ve ikinci gününde yarışmacılar, sanatçılar hünerlerini gösterirlerken, etkinlikler konusunda Türkoğlu halkı, “Biz bugüne kadar böyle zengin, çok katılımcı ve unutamayacağımız bir festival yaşamadık. Bizlere bu güzel günleri yaşattığı için Başkan Okumuş’a teşekkür ediyoruz” dediler. 

FİNAL GÜNÜNDE SANATÇI AKINI

Belediyecilikte yükselttiği çıta kadar, kültür ve sanata da büyük önem veren, sanatçıya saygı duyan Başkan Okumuş, festivalin son gününde, sanatçılar eşliğinde söylenen şarkı ve türkülere katıldı, halkın mutluluğuna ortak oldu, tanıklık etti.

Türk Halk Müziğinin güzel sesi sanatçı Zara ve Mustafa Yıldızdoğan eşsiz yorumları ile de halkın kulaklarının pasını sildi, Türkoğlu’lulara müzik ziyafeti çekti. Bu 3 günlük serüvende, Kaymakam Serdar Kartal yüreği ile ilçenin imkanları ile başkana desteğini esirgemedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1091