banner671

banner663

banner664

banner673

banner674

banner675

banner676

banner677

TEKKE NE OLACAK?

13 Haziran 2013 Perşembe 09:35
Bu haber 6094 kez okundu

Ne zaman kentsel dönüşüm gündeme gelse, akla ilk gelen yerleşim yerinin Tekke olduğunu artık sağır sultan bile duydu, biliyor.

TEKKE NE OLACAK?
banner656
 Kentin en eski yerleşim alanı olup, Kale karşısında, şehre hâkim bir tepe üzerine çarpık-çurpuk binalardan oluşması bir yana, adını verdiği Yusuflar Mahallesinin her yerinden ilkelliğin fışkırması, kentsel dönüşümün gündeme geldiğinde ilk akla gelen yerleşim yeri olması normal geliyor insana.

Zira, nereden baksan, modern Maraş ile, ilkel ve görüntü kirliliği sergileyen Maraş arasında 100 metre varken, özellikle kente yabancı olan, yerli ya da yabancı turistlerin dahi ilk aklına gelen yer Yusuflar Mahallesi, yani Tekke oluyor.

Gerek kent dışından gelenler, gerekse kent içinden bakıldığında, modern, büyükşehire yakışmayan görüntü ortaya çıkıyor. Çünkü göze ilk batan yerleşim yeri Tekke olunca, ana kent ya da büyükşehirle birlikte merkeze Onikişubat ilçesi belediye başkanının başını hayli ağrıtacağa benziyor.

İSTİMLÂK BEDELİ YA DA TOKİ

Tekke üzerine o kadar çok senaryolar yazıldı, o kadar çok konuşuldu ki, “Büyükşehirle birlikte Tekke de kentsel dönüşümün ilk ortadan kaldırılacak yer olmalı. Ancak bu konuda herkes farklı şeyler söylüyor, kimse net bilgiye sahip değil. Tamam, bu semtte, belki 5 binden fazla konut var. İstimlâk bedelleri kuşkusuz büyük rakam getirir peşinden. En iyisi bu ilkel, görüntü kirliliği veren evler yıkılıp, TOKİ’ye verilmeli, yeni, modern,  ama çok katlı olmayan, tek tip konutlar yapılarak bu şekilde değerlendirilmeli.” diyen insanların sayısı her geçen gün artıyor.

Kaldı ki, istimlâk ya da TOKİ konutları hususunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu meseleye duyarlı davranacağı da söylenenler arasında iken, siyasilerin bu mesele için acil çözüm üretmeleri bekleniyor.

BAŞKAN POYRAZ, ÖNCE GAYBERLİ,

SONRA YUSUFLAR MAHALLESİ…

Biz bu haberi hazırlarken, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ise, hem Çukur Hamamın açılış töreninde, hem de AK Parti’nin Mayıs ayı il danışma meclisi toplantısında kentsel dönüşümün bakanlık emri ile önce Gayberli Mahallesinde, sonra da Yusuflar Mahallesinde (Tekke) kentsel dönüşümün başlayacağını söylemesi, yüreklere su serpti.   

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder