banner746

Şiirli tepki İstimlâk mağdurlarından

11 Haziran 2012 Pazartesi 12:42
Bu haber 4616 kez okundu

Hayrullah Mahallesi istimlâk mağdurlarının bu ilk eylemi olmadı. Daha önce de gazetelere ve internet sitelerine haber olan tepkili insanlar, Kahramanmaraş belediyesinin istimlâk adı altında mallarının gasp edildiğini iddia ederek, “Türkiye’nin hangi şehir merkezinde metrekaresi 180 liraya arsa var?” diye sordular.

Şiirli tepki İstimlâk mağdurlarından
 Haftanın ilk günü, pazartesi günü Özel İdare önündeki tepki eyleminde mağdurlardan bazılarının kefen giyerek yaptıkları  açıklama yanında, ses getiren,  vurucu ve nefret kusan pankartlar kadar, kafes içindeki karga için yazılan “Bu olaya kargalar bile güler” esprisi eylemi izleyenlerin ilgisini çekerken, tepki hareketinin öncülerinden olan Erkan Şerbetçi, mikrofonu yüzü gözükmese de, dobra konuşmaları ile bilinen Dere Pazarı esnaflarından Necati Bulut’a verdi. Bulut, Belediyeyi zalimlikle, başkan Poyraz’ı da kan emici vampire benzetti.Necati Bulut,
her zamanki gibi heyecanlı ve ateşli hali aksine sakin bir ifade ile basın bildirisini okudu, alkışlandı. Bulut açıklamasında; “Bu haksız ve hukuksuz duruma 6 aydan beri itiraz etmemize rağmen, kulakları sağır, vicdanları kör oldu, kan emici bir vampir gibi bizlerin kanını canını emmekten geri kalmıyorlar. Uzlaşma komisyonunda, fiyata itiraz eden yaşlı başlı insanlara, ‘Bu parayı alırsan al, almazsan mahkemelerde sürünürsün, bu parada eline geçmez, at imzanı, bu iş bitsin!’ tehdidi ile garibanların malını gasp ettiler. Bu tehditlere kulak asmayan garibanları ise derhal mahkemeye verdiler. Bu arada bizlerin malının değerinin 180 lira olduğuna dair ticaret ve sanayi odasından hayali bir yazı almışlar. İşin ilginç yanı, hemen 20-30 metre yanımızda olana Albaraka’nın bölgesine ise 15 bin lira metrekare fiyatı vermişler. Dünyanın neresinde 20-30 metre mesafede 83 kat fiyat farkı olur. Bu apaçık bizlerin malının gasp edildiğinin örneğidir. Her fırsatta dinden, imandan, adaletten dem vuran belediye başkanı, nedense bize karşı yaptığı muamelede dinli imanlı ve adil davranmamaktadır” dedi.

Bulut’un her cümlesi sonunda alkışlanması, mağdurlar tarafından yuh çekilmesi eylemi daha da güncel hale getirirken, arada tepki dizelerinden oluşan şiirlerin de okunması,  vatandaşın ilgisini çekmeye başladı.


BİZE TEKLİF EDİLEN PARAYA KÜMES BİLE ALAMAYIZ!

Ankara’da Melih Gökçek, İstanbul’da Kadir Topbaş’ın dahi vatandaşları mağdur etmediğinin altını çizen Bulut, aynı siyasi partinin belediye başkanı olmasına rağmen Mustafa Poyraz’ın uygulamalarından rahatsız olduklarını ve bu uygulamaların adaletten, hak ve hukuktan uzak olduğunu belirtti; “İşin acı yanı, bu hukuksuzluğu sayın başbakana bildirirsek, Mustafa Poyraz’a mani olur zannettik. Üşenmedik sayın Başbakana mektuplar yolladık. Sonuç ne oldu derseniz, kocaman bir sessizlik, cevap dahi alamadık. Pes etmedik, bu kez Cumhurbaşkanına derdimizi anlatalım, olur ki sayın cumhurbaşkanı derdimize derman olur. Kalktık mektup yolladık, sonuç ne oldu dersiniz; koskocaman bir sessizlik, cevap dahi gelmedi. Anladık ki Ankara’dan, siyasetçilerimizden bize fayda yok. AK Partiye seçimler sırasında adeta bir nefer gibi hizmet etmiş bir kardeşimiz, ‘ben il başkanını tanıyorum, sayın Erkoç’a durumu anlatırsak, bu haksızlığa son verir’ dedi. Umut dünyası, kalktık sayın il başkanını ziyaret ettik. Derdimizi anlattık. Derdimize en ufak bir merheme dahi olmadılar” diye konuştu.


BİR SİVRİ AKILLI SÖYLEDİ, “DERDİMİZİ MAHİR ÜNAL’A ANLATALIM”

Basın toplantısının her karesinde ses tonunu, heyecanı ve tempoyu yükselten Bulut, mağduriyetini rakamlar, tarihler, isimler ve mekan olarak vermeye devam ederken, sözü Ankara’ya, siyasetin etkin ismi Mahir Ünal’a taşıdı. “İçimizden sivri akıllının bir tanesi dedi ki;  ‘Sayın Mahir Ünal, AK Parti Gurup Başkanvekili, derdimizi bir de sayın Ünal’a dökelim, o milletimizin vekilidir, bu haksızlığı belki durdurur’ dedi. Kalktık sayın Ünal’a faks çektik, sonuç yine kocaman bir sessizlik oldu. Anladık da siyasetçilerden bize hayır ok! Ne yapalım, ne edelim diye düşünürken, bu basın bildirisini yayınlayalım, belki derdimize derman buluruz, dedik. Geldiğiniz için, destek verdiğiniz için hepinize teşekkür ederim” diyerek sözlerine nokta koydu.

Sonra da,  “Bu hareketleriyle bizleri şair-ozan yaptılar!” dedi ve birkaç şiir okuyarak basın toplantısına son verdi.

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder