ŞEHİDİN BABA OCAĞINDA KÜRTÇE AĞITLAR YÜKSELDİ

08 Haziran 2012 Cuma 18:01
Bu haber 567 kez okundu

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde güvenlik görevlileri ile teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Er Tuncay Can'ın Kahramanmaraş'ın merkeze bağlı Çokyaşar köyündeki baba ocağına ateş düştü.

ŞEHİDİN BABA OCAĞINDA KÜRTÇE AĞITLAR YÜKSELDİ
 Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde güvenlik görevlileri ile teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Er Tuncay Can'ın Kahramanmaraş'ın merkeze bağlı Çokyaşar köyündeki baba ocağına ateş düştü. Acı haberi alan şehidin annesi Sultan Can, "Evimi barkımı yıktınız, yavruma nasıl kıydınız” diyerek Kürtçe ağıtlar yaktı.


Sabah saatlerinde Yüksekova ilçesi Esendere yolu üzerinde yol güvenlik ve mayın arama çalışması yapan güvenlik güçleri PKK'lı teröristlerle karşılaştı. Yola mayın döşeyen teröristler ve askerler arasında çıkan çatışmada Er Tuncay Can (21) şehit oldu, 1 PKK'lı da ölü ele geçirildi.

Olayın ardından Kahramanmaraş askeri yetkililer ve beraberindeki sağlık ekipleri şehidin merkeze bağlı Çokyaşar köyündeki baba Sadık Can'a acı haberi verdi. Acı haberin şehidin ailesine iletilmesinin ardından evden feryatlar yükseldi. Şehidin annesi Sultan Can, oğlunun ardından Türkçe ve Kürtçe ağıtlar yaktı.

Şehidin babası Sadık Can ise metanetini korudu. Şehit Tuncay Can'ın, 6 erkek 5 kız kardeşin en küçüğü ve bekar olduğu öğrenildi. Ağabey Şıho Can, en son şehit düşmeden bir gün önce konuştuklarını ve şehit Can'ın askerliğini bitirmesine 6 ay kaldığı öğrenildi.
Kahramanmaraş Valiliği yaptığı açıklamada, BTÖ tarafından ateş sonucu şehit edilen er Can’ın  köyü Çokyaşar’daki  cenaze törenine katılacaklarını ve şehidin son yolculuğuna uğurlanacağı bildirildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder